Co se v článku dozvíte?
Semínky proti PMS i nepravidelné menstruaci
Seed cycling spočívá v konzumaci různých druhů semínek v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Kýženým výsledkem je dosažení hormonální rovnováhy, tedy vyladění produkce hormonů estrogenu a progesteronu, které celému cyklu šéfují. Seed cycling proto může být nápomocný při nepravidelné menstruaci nebo její ztrátě, premenstruačním syndromu (PMS), potížích s plodností a dalších hormonálních dysbalancích.
Hlavní benefity přitom plynou z rozdílných (mikro)živin obsažených v jednotlivých semínkách a z jejich správného načasování. Potřeby ženského těla se totiž v průběhu cyklu mění. Svou roli ale může hrát i psychologický aspekt – střídání semínek slouží jako připomínka vlastní cykličnosti, jejíž následování přispívá k celkovému wellbeingu ženy.
Jaká semínka zobat a kdy
Metoda seed cycling zjednodušeně rozděluje ženský cyklus na dvě fáze – folikulární, která probíhá od prvního dne menstruace do začátku ovulace, a luteální trvající od ovulace do spuštění dalšího menstruačního krvácení. Každá fáze tak trvá zhruba 14 dní.
Pokud se z jakýchkoliv důvodů potýkáte se ztrátou menstruace, můžete se řídit cyklem měsíce. První fáze tak bude připadat na období od novu po úplněk, druhá od úplňku po nov.
A teď už ke konkrétním semínkům. Během folikulární fáze přebírá pomyslné hormonální kormidlo estrogen. Každý den proto snězte lžíci lněných a lžíci dýňových semínek, která jsou bohatá na fytoestrogeny. Lněné semínko navíc díky omega 3 mastným kyselinám napomáhá obnově buněk a pomocí vlákniny upravuje vyprazdňování, což podpoří celkový břišní komfort nejen v období menstruace. Dýňová semínka s obsahem zinku zase pečují o naši krásu – prospívají pleti, vlasům i nehtům.
TIP: Lněná semínka můžete pro zpestření střídat s podobně výživnými chia semínky.
V luteální fázi pak mají přednost semínka, která podporují tvorbu progesteronu a estrogen naopak regulují. V tomto období proto každý den slupněte lžíci sezamových a lžíci slunečnicových semínek bohatých na selen, který si s progesteronem perfektně rozumí. Slunečnicová semínka navíc obsahují antioxidační vitamín E, který chrání naše buňky před poškozením i předčasným stárnutím. V sezamu se jako bonus nachází „všudepotřebné“ vitamíny skupiny B nebo třeba vápník, s jehož nedostatkem se mnoho žen potýká.
Co semínka obsahují?
- Dýňová semínka – kromě zinku jsou bohatá také na hořčík, železo či mangan. Působí protizánětlivě, posilují imunitní systém a pomáhají zpomalovat stárnutí.
- Lněná semínka – díky zdravým tukům se podílejí na prevenci chorob srdce a cév. Obsažené lignany pak pomáhají předcházet vzniku nádorových onemocnění i osteoporózy.
- Sezam – obsahuje ideální kombinaci minerálních látek a vitamínů, která podporuje krvetvorbu, obranyschopnost i zdraví kostí.
- Slunečnicová semínka – jsou kvalitním zdrojem rostlinných bílkovin, vitamínů skupiny B a také hořčíku, který přispívá ke zmírnění křečí i psychické nepohody.
- Konopná semínka – díky obsahu omega-3 mastných kyselin, antioxidantů a plnohodnotných bílkovin jsou superpotravinou, která přijde vhod ve všech fázích cyklu.
Semínka nepatří jen do krmítka
Jak semínka do jídelníčku zařadíte, záleží jen na vás. Můžete je zobat u filmu, nasypat do kaše či jogurtu, ozdobit jimi salát i polévku nebo je rozemlít do pomazánky či smoothie. Zejména u lněných semínek je přitom mletí více než žádoucí. Jinak se totiž může stát, že projdou trávicím traktem bez povšimnutí. A když už jsme u mletí – kromě sezamu v celku zkuste i sezamovou pastu tahini. Je to fakt dobrota!
TIP: Vyzkoušejte náš recept na semínkový chléb nebo veganské karbanátky.
Jdete do toho, ale váháte, jak moc se zásobit? Spočítali jsme to za vás:
Jedna lžíce semínek odpovídá zhruba 10 gramům. Na dva týdny tak budete potřebovat 140 gramů od každého druhu. Teoreticky to znamená, že máte s našimi kilovkami na 7 měsíců vystaráno. Prakticky vám ale „záhadně“ zmizí mnohem dřív. 😊
Recept na zdravé semínkové krekry
Posviťte si na energetickou dostupnost
Zobání semínek však zůstává jen jedním dílkem do skládačky. Naše tělo má jasné priority a pokud potřebuje šetřit energií, jednoduše vypne funkce, které nejsou nezbytné pro přežití – tedy i rozmnožování. Ženské hormonální zdraví proto stojí na třech hlavních pilířích: výživě, pohybu a psychickém rozpoložení.
První dva, tedy stravu a pohyb, zastřešuje koncept energetické dostupnosti. Jedná se o množství energie, které tělu zbyde na všechny potřebné fyziologické procesy po odečtení našeho energetického výdeje. Aby vše fungovalo, jak má, nesmí toto množství energie klesnout pod určitou hranici. Energetická dostupnost tak zároveň nabízí logické vysvětlení, proč se atletky a ženy s poruchami příjmu potravy často potýkají se ztrátou menstruace neboli amenoreou.
Univerzální doporučení proto zní: jíst dostatečně a vyváženě, hlídat si příjem klíčových živin a sportovat v takové míře a podobě, aby to prospívalo tělu i duši. Pro psychickou pohodu je pak vhodné zaměřit se na eliminaci dlouhodobého stresu a pravidelně odpočívat.
Příčiny hormonálních potíží ale mohou být velmi rozmanité a jejich řešení patří do rukou odborníků. Metoda popsaná v článku lékařskou péči nenahrazuje – slouží pouze jako podpůrná berlička, jak tělu dopřát potřebné živiny a jemně ho popostrčit ve snaze najít přirozenou rovnováhu.