V článku se dozvíte:
Co je to sušení mrazem
Je to vlastně způsob konzervování potravin. Byl vynalezen na počátku 20. století a třeba během druhé světové války se používal pro uchovávání krevní plazmy. Říká se mu také lyofilizace, ale nemusíte se bát, o nic složitého nejde. Je to vlastně postup, při kterém se za velmi nízkých teplot a tlaku odstraňuje ze surovin voda. Ta přestupuje z pevného skupenství přímo do plynného, aniž by došlo k její přeměně na kapalinu. Jednoduše řečeno – z ledu se stává přímo pára, aniž by se krystalky rozpustily ve vodu. Pokud vás zajímá o sušení mrazem víc, můžete si přečíst, jak celý proces probíhá.
Výhody lyofilizovaného ovoce
Proces lyofilizace je bohužel jeden z nejdražších způsobů konzervace. Přesto se využívá čím dál častěji, sušení potravin mrazem totiž přináší významné benefity. Jaké, ptáte se?
1. Ovoce si zachová vitamíny a minerály
Díky šetrnému způsobu zpracování si mrazem sušené potraviny zachovají živiny, které mají v čerstvém stavu. Neprojdou totiž teplotami, při nichž dochází k úplnému zničení nebo postupné ztrátě obsahu vitamínů. Velmi náchylný na teplo je například vitamín C. Jak ukázala studie, tento vitamín se začíná ztrácet už po 5 minutách vaření nebo sušení za vysokých teplot! Ovoce a zelenina si zachovají i další vitamíny a minerální látky. Je třeba si ale dát pozor na cukry, ani ty lyofilizací nemizí!
2. Ovoce dlouho vydrží
Díky tomu, že potraviny přijdou až o 95 % vody, se úžasně prodlouží jejich trvanlivost. Už se nemusíte bát, že by vám jahody začaly zahnívat. Nebo si koupíte čerstvé maliny a ony budou uvnitř plesnivé buď proto, že musely urazit dlouhou cestu, než se dostaly k vám, nebo jste je nechali v lednici o den déle, než zvládnou. Lyofilizované potraviny mají tu výhodu, že vám při správném skladování vydrží ve stejném stavu klidně i půl roku. Tedy pokud je dřív nesníte – pro to ale máme ve Světě plodů pochopení.
3. Chutná a voní jako čerstvé
Žádná potravina, kterou zpracujete běžnými postupy, nebude chutnat stejně jako čerstvá. Při běžném průmyslovém sušení se v ovoci koncentruje cukr. Ovoce se pak zdá sladší a často ztrácí svoji štiplavost a svěží chuť i vůni. Koncentrované cukry přebijí požitek z jemné lehké chuti ovoce. Vaření nebo zamrazení narušuje jedinečné chuťové profily a výsledkem je často zklamání v podobě ovoce (téměř) bez chuti. Ovoce sušené mrazem nic z toho nezná. Chuť je opravdu stejná, jako kdyby jste si ovoce utrhli přímo ze zahrádky či sadu! Budete sami překvapení, jak dokáže lyofilizované ovoce polechtat vaše chuťové pohárky. A co teprve ta vůně? Mmmm...
4. Při zpracování nemění tvar
To je obrovská výhoda mrazem sušeného ovoce – nejen při zdobení dortů a dezertů, ale také pro všechny, kdo mají děti. Kolikrát jste už museli přesvědčovat své ratolesti, že ta podivná scvrklá věc je vlastně dobrá? To se vám u ovoce sušeného mrazem nestane. Třeba mrazem sušené maliny mají svůj typický tvar a potěšíme určitě i milovníky švestek! Nemusíte se bát, že byste dostali potlučené nebo pomačkané kousky, pokud se s lyofilizovanými potravinami zachází šetrně, zakonzervují tvar přesně tak, jak byly utrženy.
5. Dodá křupavost
Ovoce sušené mrazem sice nemění chuť, zato však mění svoji strukturu. I proto některým lidem lyofilizované potraviny „nechutnají“, i když v čerstvém stavu je mají rádi. Nemůže za to jejich chuť, ale především to, že mozek je zvyklý na jinou strukturu a neví, jak si najednou poradit s křupavostí a absencí šťávy. Nám se to často stává u lyofilizovaného manga nebo višní. A co takové mandarinky, to je teprve šok! Ze začátku je to nezvyk, ale věřte nám, jakmile si jednou zvyknete, nejde přestat!
6. Dá se skvěle využít mnoha způsoby
Lyofilizované ovoce je úžasným křupavým elementem v mnoha dezertech. Drobnými lyofilizovanými bobulemi třeba rybízu nebo klikvy dozdobíte v zimě všelijaké ovocné košíčky, nebo vytvoříte tu nejnadýchanější jahodovou pěnu! Zároveň se dají lyofilizované produkty částečně zpět rehydratovat. My je nejvíce milujeme v létě v karafě s obyčejnou vodou! Je možné je ale přidat i do kaší, smoothies nebo koktejlů.
Mrazem sušené ovoce se dá snadno rozemlít na prášek, můžete jej tak bez obav přidávat do krémů na pečení nebo s nimi vykouzlit dokonalé zdobení místo polevy na dortu. Na rozdíl od mnohých barviv neobsahují žádnou chemii a kromě barvy dodají také intenzivní ovocnou chuť. Vaše pečení dostane úplně nový rozměr!
7. Snadno se skladuje
Avokádo nepatří do lednice, maliny ano, banán je zase dobré držet dál od jablek. Už se vám zatočila hlava? S lyofilizovaným ovocem je to jednoduché, stačí zajistit, aby nenavlhlo. Největším nepřítelem je vzdušná vlhkost, která se do ovoce dostane skrze nevhodné obaly. Proto ve Světě plodů dodáváme veškeré ovoce sušené mrazem ve znovuuzaviratelných ZIP sáčcích, abyste je mohli po příchodu domů jen vložit do spíže.
8. Lyofilizované ovoce je lehké
Možná vás někdy překvapila cena lyofilizovaného ovoce. Není se ale čemu divit. Samotná metoda je poměrně nákladná a navíc – na 100 gramů lyofilizovaného ovoce bylo použito násobně více toho čerstvého! Třeba takové kiwi obsahuje okolo 80 % vody, mandarinky a jahody skoro 90 %! Mrazem sušené ovoce je po odstranění vody velmi lehké a hodí se hlavně na cestování. Na výletě do hor nebudete muset nosit zbytečnou tíhu navíc a přitom zvládnete doplnit vitamíny. Jsou i skvělou svačinkou na dlouhých cestách. Jen je potřeba mít je v pevném obalu – v sáčku by se obouchaly a rozdrtily na prášek. Co takhle využít náš Sváčonosič?
9. Ovoce je dostupné po celý rok
Určitě jste si někdy posteskli, že mandarinky mimo sezónu nejsou dobré, a že máte meruňky moc rádi na to, aby vám stačilo dopřát si je jen pár týdnů v roce. Díky sušení mrazem tyto starosti odpadají. V každém ročním období můžete mít ve spíži téměř všechno, na co si vzpomenete! Třeba výborné lyofilizované mandarinky si tak můžete dát i během parného léta a chuť na meruňky už nemusíte v zimě zahánět přeslazenými marmeládami! Navíc máte jistotu, že takto zpracované ovoce bude dozrálé a slaďoučké tak akorát.
10. Je vhodné pro všechny
Lyofilizované potraviny jsou ekvivalentem těch čerstvých. Protože při jejich zpracování nedošlo k přidání žádných aditiv, nemusíte se bát, že byste na takto upravenou surovinu byli alergičtí. Je to pouze čisté ovoce, zelenina či cokoliv dalšího bez přidaného cukru. Mrazem sušené ovoce je tak vhodné i pro lidi, kteří si musí hlídat svůj glykemický index.
Sušené mrazem nemusí být jen ovoce
Lyofilizace si nevybírá. Proč by mělo být takto zpracované pouze ovoce? Ačkoliv zatím převažuje, postupně se na trh dostávají i další lyofilizované produkty. My ve Světě plodů zastáváme názor, že sušení mrazem je budoucnost potravin!
Pokud jste vášnivý dobrodruh nebo odvážná cestovatelka, a nebo jste prostě jen rádi připraveni na každou situaci, určitě oceníte třeba mrazem sušené sýry nebo dokonce celá jídla, která se v batohu nepronesou. Stačí je pak zalít horkou vodou a výtečná hostina uprostřed hor je na světě!
Ať už se rozhodnete vyzkoušet jakoukoliv lyofilizovanou potravinu, vždy myslete na správné skladování, ať vám vydrží křupavá co nejdéle!