Čokoláda jako základní surovina v každé kuchyni? Za nás ano, ideálně v praktickém tvaru. Čokoládové pecky jsou ideální, protože jsou ihned připravené k použití. Žádné krájení a porcování na stejné dílky. Pro pecky jednoduše sáhnete do sáčku a použijete jich přesně tolik, kolik budete chtít. Ať už si ráno chcete čokoládou ochutit ranní ovesnou kaši, nebo čokoládu plánujete rozpouštět na polevu, či přidat do pečiva. Kromě snadného použití čokoládové pecičky také skvěle vypadají na cookies i jako ozdoba dortů a dalších dobrot.
Kakao, nebo také kakaový prášek, je jedním z produktů, který vzniká při zpracování kakaové hmoty. A kde se bere kakaová hmota? Na začátku celého procesu jsou vždy celé kakaové boby. Ty se rozemelou na jemnou pastou kterou je právě kakaová hmota s vysokým obsahem tuku (kakaového másla). Takto připravená kakaová hmota se lisuje, čímž se oddělí tuk od pevné složky, která se dále mele na prášek. Vzniknou tím dva samostatné produkty: kakaové máslo a kakaový prášek.
Kakaový prášek, tedy kakao, zbavený většiny tuku (nazývaný jako odtučněný kakaový prášek) je v podstatě zbytkovou surovinou, proto je tak levný. Jeho kvalita a výsledná chuť záleží zejména na kvalitě fermentace kakaových bobů a způsobu alkalizace (odkyselení). Pokud nechcete přijít o většinu výživných látek, které kakaové máslo obsahuje, musíte se poohlédnout po kakaovém prášku s vyšším obsahem tuku, například hnědém kakau Van Houten. Díky vysokému obsahu kakaového másla má toto kakao mnohem smetanovější chuť než kakaa s nižším obsahem tuku.
Kakao se získává ze semen kakaovníku Theobroma cacao, které v řečtině znamená „pokrm bohů“. Plody připravené na sklizení mají žlutou nebo červenou barvu. Po sklizni se vyloupnou z plodu a připravují se na fermentaci. Fermentace trvá 2–7 dní při 38–50 °C a díky ní dochází k zamezení klíčení semen, snižování trpké chuti a vzniká charakteristická barva kakaa – červenohnědá. Takto fermentované boby se suší, praží a alkalizují. Pražením kakaové boby získávají charakteristické čokoládové aroma a barvu. Naopak alkalizací se zlepšují chuťové vlastnosti.