Co se v článku dozvíte?
Buďte na podzim fit díky sezónním potravinám
Podzim, to je čas dýní, řepy, jablek, hrušek a taky třeba pórku nebo hub. Příroda přesně ví, které plodiny jsou v kterém období potřebné a zásobuje nás všemi podzimními surovinami ve velkém. Jsou to takové podzimní potravinové klenoty. Není proto velký důvod nakupovat exotické ovoce, které dozrává v kontejnerech, v domnění, že nám dodá potřebné vitamíny, které bychom jinak nezískali. A když už na něj máte chuť, raději sáhněte po tom lyofilizovaném. Zachovalo si vitamíny, které jsou pro imunitu nejen na podzim klíčové.
Pokrmy z kořenové zeleniny jsou ideální podzimní volbou. Polévky, omáčky a krémy nás zároveň ohřejí, doplní živiny i hydratují – když se totiž venku ochladí, často přestáváme podvědomě doplňovat dostatek tekutin. Naservírujte si dýňový krém a polévku z červené řepy, ale nezapomeňte ani na pórek, mrkev a petržel nebo cuketu a brokolici. S polévkami se dá v kuchyni kouzlit jedna báseň!
Podzim je čas i tepelně zpracované zeleniny. A nemusíte se toho bát. Připravte si pečenou zeleninu, brambory a batáty. Jednoduchou variantou, která uspokojí i náročnější strávníky, jsou nejrůznější zeleninové placičky nebo karbanátky, které se nemusí smažit. Prostě je nechejte zapéct v troubě – snížíte tak příjem zbytečných tuků a pochutnáte si stejně. Čerstvá zelenina tělo ochlazuje, a tak je vhodná především v létě. Na podzim na ni ale taky úplně nezapomínejte. Perfektní jsou třeba papriky nebo ředkvičky.
Na podzim se nemusíte bát ani kořeněných a výrazných jídel. V kuchyni by vám neměla chybět kurkuma, skořice, pepř a nebojte se ani chilli. Do podzimních jídel se hodí i česnek, zázvor. Pikantnější koření se perfektně doplňuje se právě se sladšími surovinami, jako jsou batáty nebo dýně.
Kvašení a fermentace
Kimchi, kvašené zelí a zelenina, kysané mléčné výrobky. Fermentace a kvašení mají na potraviny blahodárný vliv a stejně tak fungují pro naši imunitu. Kromě vynikajících chuťových vlastností, také zvyšují stravitelnost a pomáhají probiotickým kulturám v našem střevě. Probiotika se pak postarají nejen o zdraví našich střev, ale také o správnou funkci imunitního systému. Vyzkoušejte si vyrobit doma třeba tibi limonádu.
Vyzkoušejte fermentaci doma nebo volte malé místní dodavatele kvašených produktů. „Kysané“ zelí v supermarketu bývá často spíše zelím kyselým (ochuceným octem) než kysaným.
Vyhněte se potravinám, které ochlazují
Na podzim upřednostňujte zeleninu a ovoce po tepelné úpravě a omezujte citrusové plody, které organismus ochlazují. Vitamín C a antioxidanty raději doplňte prostřednictvím bobulí, které u nás zrovna dozrávají – sáhněte po šípku, černém bezu, rakytníku, aronii nebo dřišťálu.
Vyhněte se chlazeným nápojům a minimalizujte i teplé alkoholické nápoje. Ty sice tělo zdánlivě prohřejí, ale o to více hrozí prochladnutí zvenku. Alkohol navíc zároveň dehydratuje. Vyměňte svařák za bylinkový nebo šípkový čaj, skvělé jsou i teplé 100% jablečné mošty se špetkou pravé cejlonské skořice.
Zima není nepřítel
1. Otužování
Už jste slyšeli o blahodárných účincích otužování, ale stále s ním otálíte? Vězte, že i ten největší zmrzlík se chladu přizpůsobí, a naopak se otužováním zmírní pocity chladu při běžných venkovních činnostech. Otužování zvyšuje množství bílých krvinek a cytokinů (regulátorů imunitního systému). Navíc prokrvuje a zpevňuje pokožku a má pozitivní vliv i na psychiku. Jak? Jednoduše učí člověka uvolnit se i v nepříjemných situacích.
Už jste přesvědčení, že je to to pravé, ale nevíte, jak začít? Než se svléknete venku a skočíte do zamrzlého rybníku po hlavě, vyzkoušejte střídavou sprchu a postupně prodlužujte intervaly studené vody. Velmi nápomocná bude také Wim Hofova metoda dýchání a otužování. Začátky otužování bývají krušné, ale vězte, že se to vyplatí!
2. Aktivity na čerstvém vzduchu
Aktivity na čerstvém vzduchu, zvláště ty aerobního charakteru, jako jsou chůze, běh, kolo, případně brusle, z dlouhodobého hlediska podporují imunitní systém. Začínejte ale pomalu! Obzvláště pokud nejste na podobné aktivity zvyklí, provozujte na podzim a v zimě zpočátku všechno tak, abyste se příliš nezadýchali.
Studený vzduch totiž dá pořádně zabrat vašim průduškám. Kouzlo je v pravidelnosti, nikoli v náročnosti. Jednorázová fyzicky náročná aktivita totiž imunitní systém krátkodobě spíše oslabuje. Dlouhodobému zdraví se budete těšit, pokud se stanete pravidelným procházkářem, běžcem či cyklistou. Vyrazte ven provětrat závity!
Psychická pohoda – klíč ke zdravému tělu
Podzim si většina lidí spojí hlavně s únavou a podrážděnou náladou. Mluvíme o podzimních „depce“, ačkoliv od deprese (vážného psychického onemocnění) mají tyto stavy hodně daleko. Nepříjemné pocity a únava ale můžou přepadnout každého. O to důležitější je pracovat na vlastní psychické pohodě a duševní hygieně pravidelně.
Pokud dodržujete zdravý životní styl, ale k tomu jste ve stresu, potlačujete své emoce a jste vystaveni manipulacím a intrikám, bude to znát i na těle. A funguje to i opačně. Pokud udržujete duševní pohodu, tělo promine i občasné prohřešky proti zdravé životosprávě. Jak se tedy udržet v dobré náladě?
10 tipů, jak se udržovat v dobré náladě
1. Rozsviťte. Na podzim klesá množství slunečního záření a je dříve tma. Dostatek světla v ranních hodinách vás probudí do nového dne a nastartuje tělo do nového dne. Kromě dostatku vitamínu D ve stravě byste tak měli myslet i na dostatečné osvětlení (nejen) pracovní plochy.
2. Zohledněte psychologii barev a obzvláště na podzim se obklopujte teplými a pastelovými barvami. Novou výmalbu do obýváku plánovat nemusíte. Pomůže voňavá svíčka, útulné závěsy nebo hřejivé povlečení.
3. Vypněte monitor. Raději si večer před spaním přečtěte dobrou knížku. Dlouhé večery jsou k tomu jak dělané. Omezíte tak působení modrého světla, odpočinete očím a zaměstnáte mozek i jinak než každodenními úkoly. Budete moci zažít fascinující dobrodružství, vzděláte se nebo dáte průchod emocím.
4. Tvořte. Místo splínu v pošmourné dny obraťte pozornost kreativním směrem. Na podzim v přírodě najdete ideální materiály pro kreativní tvoření. Vymyslete veselé dekorace do bytu nebo se zavřete v dílně. Tvořit můžete i s dětmi – třeba halloweenské příšerky nebo domácí Brumíky.
5. Poznejte se. Znáte dobře sami sebe? Své silné i slabé stránky? Víte, čeho se bojíte a jak vás to ovlivňuje v každodenním životě? Podzim je ideální čas trochu zpomalit a ptát se sám/sama sebe.
6. Přijměte se. Už jste poznali své silné a slabé stránky? Nyní je čas je všechny přijmout. Protože to jste vy. Naučte se poslouchat své potřeby. Pokud jste sami se sebou spokojení, budete o to lepšími partnery, rodiči i šéfy.
7. Dovolte si. Společnost nás v dnešní době učí orientaci na výsledky a potlačování vlastních potřeb. Pokud celý rok jedete v přísném tempu a režimu, nastal čas si jednou za čas dovolit – dovolit si odpočinout a dopřát tělu to, na co má chuť.
8. Buďte vděční. Vděčnost v nás navodí mnoho příjemných pocitů. Vyzkoušejte deníček vděčnosti a každé ráno do něj zapište, za co vše jste vděční. Pomůže vám to nastartovat pozitivní myšlenky.
9. Těšte se i na pošmourné dny. Nenechte se rozhodit, když ráno vstanete do ošklivého dne. Těšte se na chvíle pod dekou s teplým nápojem, udělejte si dobrou snídani či večeři. Škaredé počasí využijte k činnostem, na které jste v létě neměli čas, protože jste trávili mnoho času venku. Hraní společenských her s dětmi, přerovnání spíže nebo plánování dovolené jsou ideální.
10. Buďte. Tady a teď. Ukotvení v přítomném okamžiku je obrovským uměním. Naučte se žít přítomností, poučte se z minulosti a nestresujte z budoucnosti. Vnímejte naplno a všemi smysly. Začít můžete třeba s dýcháním. Nadechnout se totiž můžete jedině tady a teď, nikdy v minulosti ani v budoucnosti.
Najděte svůj životní balanc práce a odpočinku a nezapomínejte se ani rozmazlovat jídlem. Dopřejte si oblíbené oříšky, doplňte vitamíny lyofilizovaným ovocem a sem tam zhřešte i čokoládou. A pokud ucítíte, že toho je na vás moc, nestyďte se říct si o odbornou pomoc. Ať je podzim, nebo zima.