Co se v článku dozvíte?
Proč se pustit do domácího klíčení?
Klíčky (neboli microgreens) jsou efektní, chutné a ukrutně zdravé. Aby totiž semínko vyklíčilo, prorazilo vrstvičku půdy a vykouklo na svět, potřebuje vyvinout extra energii a aktivovat v sobě maximum svého nutričního potenciálu. A právě tyto živiny pak umí předat i našemu tělu. V praxi to znamená pořádnou dávku vitamínů (především B, C a E), minerálů (třeba vápník, hořčík, železo či fosfor), antioxidantů a dalších prospěšných fytonutrientů.
TIP: Brokolicové klíčky jsou oblíbenou potravinou biohackerů. Jejich konzumace totiž dokáže naboostovat naše kognitivní funkce i fyzické a mentální zdraví.
Krabička předpěstovaných microgreens ale často stojí majlant. Vypěstovat si je doma přitom není vůbec složité! Klíčit navíc můžete celoročně. Vaše talíře se tak zazelenají i v měsících, kdy se v obchodech po chutné a výživné zelenině pravidelně slehne zem. Abyste měli jistotu maximální kvality, volte semínka s označením BIO nebo se spolehněte na směsi přímo určené ke klíčení.
Pozor!
Pokud chcete klíčit microgreens, jste tu správně. Některá semínka ale nesou vhodná pro klíčení na misce, naopak jsou jako ryba ve vodě v klíčicí sklenici. Třeba taková mungo semínka v gelu nevypěstujete. Víc jsme napsali tady.
S klíčicími miskami to nemůžete pokazit
K pěstování microgreens vám kromě čtyřdílné misky stačí jen vhodná semínka (například řeřichy, rukoly, ředkvičky, zelí, brokolice, kedlubny či hořčice) a perlan nebo absorpční gel, který udrží potřebnou vlhkost. Celým procesem klíčení vás pak provede přehledný návod v češtině a první úrody se dočkáte už zhruba za týden.
Jak na klíčení microgreens krok za krokem
1. Příprava gelu
Do nádoby o objemu alespoň 300 ml nasypte sáček s gelem na klíčení a zalijte jej 170 ml vody. Důkladně promíchejte a počkejte cca 5 minut, dokud nevznikne hustý gel. Ten je pak připravený ke klíčení. Pokud nemáte speciální gel, můžete místo něj využít navlhčený perlan.
2. Postup
- Na mělké sítko určené ke klíčení mikroklíčků vložte perlan nebo přelijte připravený gel ke klíčení.
- Na něj rovnoměrně rozprostřete cca 5 gramů semínek.
- Přiklopte víčkem a nechejte 2 dny v místnosti o teplotě 18–24 °C.
- Na perlanu nezapomeňte semínka alespoň 3× denně pravidelně rosit, aby byla stále ve vlhku. Pokud klíčíte na gelu, nechte je 48 hodin zavřená pod víčkem, aby se utvořilo správné mikroklima.
- Po 2 dnech (až budou rostlinky větší) odklopte víčko a nechejte klíčky na světle vyrůst.
- Nezapomeňte microgreens stále udržovat ve vlhku.
- Po 6–10 dnech pak budou připraveny ke sklizni!
- Kompletní návod, jak si vypěstovat vlastní zahrádku, si můžete stáhnout tady.
Jak klíčky využít?
Klíčky jednoduše nasypte na chleba s máslem či avokádem, přidejte je do vajíček nebo s nimi ozdobte jakýkoliv jiný pokrm – od salátu přes polévku až po dezerty. Drobné zelené lístečky skvěle vypadají a jejich pikantní chuť dodá jídlu ten správný šmrnc.
Zázrak znovuzrození aneb objevte metodu ReGrow
Microgreens už máte v malíčku a teď vás láká další level potravinové soběstačnosti? S vytuněnou klíčicí sadou můžete být za vodou, i když nemáte vlastní zahrádku. Tyhle zázračné misky totiž mají v repertoáru i zmrtvýchvstání zeleniny. Z kuchyňských zbytků v nich znovu vypěstujete třeba jarní cibulku, pórek, fenykl, česnek nebo kořenovou zeleninu.
Řeč je o tzv. ReGrow metodě, což je udržitelný druh pěstování, který využívá schopnost regenerace rostlin. Ty mohou obrůstat například novými natěmi, které je možné dále používat pro vaření i přímou konzumaci.
Aby vám ale pěstování formou regrowingu fungovalo, musí mít zbytek zeleniny dostatečně velký stonek (asi 2–5 cm v závislosti na konkrétním druhu) seříznutý narovno, aby jej bylo možné dobře ponořit do vody. Tam potom pustí kořeny a díky dodávané vláze začne znovu obrůstat.
Zní to fakt cool, že? A to ještě pořád není všechno! S doplňkovou vychytávkou na klíčení avokáda a cibule rovnou můžete začít hledat přihlášku do pořadu Farmář hledá ženu.
Jak si vypěstovat avokádo (nebo cibuli)?
S výbavou od značky Plastia je to hračka:
- Na klíčicí misku s hlubokým sítkem umístěte doplněk pro klíčení avokáda a cibule.
- Pecku z avokáda nebo cibuli umístěte do otvoru uprostřed a zalijte ji vodou tak, aby byla ponořená ve vodě (maximálně 5 mm nad úroveň kořenů či pecky).
- Jakmile pecka nebo cibule zakoření, nechte ve vodě ponořené pouze kořínky. Nezapomeňte vodu pravidelně vyměňovat nebo dolévat.
Z cibule vám brzy vyraší mladé natě, které jsou bohatým zdrojem vitamínů a antioxidantů. Na chlebu s pomazánkou nebo na vařených bramborách s máslem jsou nepřekonatelné.
Avokádu to pak trvá o něco déle. Až bude mít vaše vypiplaná rostlinka zhruba 15 cm, seřízněte ji na polovinu a přesaďte do květináče. Na dno dejte vrstvu kamínků jako ochranu před přemokřením a doplňte ji běžným zahradním substrátem. Květináč umístěte na slunné místo a rostlinu poctivě zalévejte (v létě i dvakrát týdně, v zimě stačí jednou). Když povyroste, přesaďte ji do větší nádoby. Pravidelně ji hnojte a zaštipujte.
Pak už nezbývá nic jiného než s napětím sledovat, jestli se nenechá zmást globálním oteplováním a neobdaří vás dokonale lokálním a ekologickým avokádem. Ale i kdyby ne (jakože se to běžně neděje), i na keřík bez plodů je radost pohledět.
Tak to vypadá, že máme o zelenou zábavu na příští týdny vystaráno. Nezapomeňte se nám s vašimi výpěstky pochlubit na sociálních sítích a označit nás na fotkách. Držíme palce při klíčení, pěstování i znovupěstování!