V článku se dozvíte zajímavé informace o tom, že…
- Lískové ořechy mají tajemný původ.
- Rozlousknout lískové ořechy může být oříšek.
- Lískáče jsou skutečné ořechy.
- Jsou páté nejpěstovanější ořechy na světě.
- V Oregonu si lískáč zvolili jako státní oříšek.
- Lískové ořechy jsou dobré pro vaše zdraví.
- U lískáčů se můžete potkat i s označením filbert a piemont.
- Lískové ořechy jsou symbolem štěstí i plodnosti.
- Strom lísky, a tím i úrodu, ohrožují škůdci.
- Některé odrůdy lísky jsou i opravdu mohutné stromy.
1. Byly tady lískové ořechy dříve než my?
Lískové oříšky původně nejspíš pochází z východní a jižní Evropy, některé zdroje ale uvádějí, že lískáče mohou pocházet až z oblasti kolem hranic mezi Asií a Evropou. Biologové se prostě neshodují. Jisté je, že po skončení poslední doby ledové se lísky rychle rozšířily a důkazy o jejich pěstování a využití byly od té doby nalezeny po celém světě.
Zbytky skořápek lískových ořechů byly nalezeny při archeologických průzkumech nalezišť z doby kamenné na území dnešního Spojeného království, Německa i Skandinávie a zmínky o lískových oříšcích byly dokonce nalezeny v náboženských textech starověkých civilizací až na východě Číny.
2. Ke svým předkům mají blízko
I když o zemi původu najdete mnoho různých informací, faktem zůstává, že líska už dávno není jen planě rostoucí keř, jak tomu bývalo v minulosti. Dnes je vyšlechtěno okolo 20 odrůd, které se pěstují komerčně. Najdeme ji ale i v lesích, u polí a svoji cestu si strom lísky našel i na zahrádky.
A jak lískové oříšky rozlousknout? Lískáč je uložený v pevné hladké skořápce, kterou je poměrně těžké rozbít, aniž by se poničil poklad, který ukrývá. Pro jeden ze šikovných domácích způsobů louskání potřebujete síťku, dřevěné prkénko a kladívko na maso. Oříšky nasypete do síťky, přeložíte prkénkem a kladívkem jemně (skutečně s citem!) poklepete. Lískové ořechy tak zůstanou v celku a nepořádek bezpečně v síťce.
3. Žádní vetřelci, pouze skutečné ořechy
Asi vám to nebude připadat jako zajímavý fakt. Ale jak už možná víte, z botanického hlediska se spousta surovin, které běžně jako ořechy označujeme, řadí do jiných kategorií. Mandle a vlašáky jsou semínka plodů uvnitř pecky, stejně je na tom i kešu oříšek. Arašídy jsou dokonce luštěnina. Lískáče však jsou (jako jedny z mála) oříšky s velkým O – spadají do této kategorie i podle puntičkářských botaniků.
4. Lískáče patří mezi světově známé celebrity
Kdo by v našich končinách neznal lískové ořechy. A možná vás překvapí, že okouzlily nejen nás v Evropě, ale i celou zeměkouli! Jsou to páté nejpěstovanější ořechy na světě! Lískové oříšky pokrývaly v roce 2019/2020 12 % světové produkce, vypěstovalo se jich úctyhodných 528 tisíc tun. Trhu s lískovými ořechy naprosto dominuje Turecko, které pokrývá 75 % světové produkce.
Jedním z největších odběratelů bude bezesporu i firma Ferrero produkující známou pomazánku Nutella. Je možné, že vymění dodávky z Turecka za oříšky z USA? Nechme se překvapit. Lískové ořechy se komerčně pěstují i v Itálii, Ázerbajdžánu a Řecku.
5. Státní oříšek Oregonu
Na americkém trhu jsou lískáče oblíbené. Pěstují se z 99 % ve státě Oregon, kde si jej dokonce v roce 1989 zvolili za státní oříšek! Pěstují ho zde na víc než 80 tisících hektarech už více než 100 let. Navíc, zvýšená adaptace a odolnost nových kultivarů vůči chorobám dává Spojeným státům potenciál stát se jedním z předních světových (a taky udržitelných) producentů lískových ořechů.
6. Až po uši v živinách
Lískové ořechy jsou dobrým zdrojem vlákniny. Ta podporuje správnou funkci trávicího traktu a pomáhá předcházet zácpě. Jak ještě doplnit vlákninu do těla? Sepsali jsme v článku. Lískové ořechy obsahují také antioxidanty a vitamín E a jejich pravidelná konzumace pomáhá udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi. Hlavní mastné kyseliny v lískových oříšcích jsou kyselina olejová a linolová. Přečtěte si, proč a jak je přidat do jídelníčku i když nedržíte zrovna paleo dietu.
7. Lískáč, filbert a piemont
Lískové ořechy se také v některých zemích nazývají ořechy filbert. Podle nejrozšířenější teorie toto pojmenování vzniklo kvůli svátku francouzského svatého Filiberta, který připadá na srpen, kdy obvykle začíná i sklizeň lískových ořechů. Někteří ale tvrdí, že název filbert se vztahuje k „plnovousu“ (chlupaté tobolce), která zcela pokrývá lískový ořech. Označení má mít právě spojitost se slovem Vollbart (v angličtině full beard; plnovous).
A co že to jsou ty nejslavnější lískové oříšky piemont? Tato prémiová odrůda lískových oříšků pochází z Itálie – konkrétně regionu Piemont. Od roku 1993 se dokonce pyšní chráněným krajinným označením Nocciola Piemonte I.G.P. Jsou dokonale sladké, mají výrazné aroma i chuť. Nejslavnějším produktem z piemontských lískových oříšků je pak nugátový krém gianduia. Ochutnat piemont oříšek můžete i u nás. A až se do něj poprvé zakousnete, už nebudete chtít jiné. Tím jsme si jistí.
8. Lískáč pro štěstí a zdraví
Staří Římané používali při svatebních obřadech pochodně vyrobené z větví lískového ořechu, protože věřili, že lískový ořech zajišťuje dlouhé, šťastné a perspektivní manželství. Taky bylo zvykem darovat rostliny lísky, aby přinesly štěstí. Staří Řekové zase používali lískové ořechy při léčbě kašle a nachlazení. Ve Francii zase tato rostlina symbolizuje plodnost.
9. Malí lupiči lískových oříšků
Lískáče jsou zdrojem potravy i pro zvířata. Známým lupičem lískových oříšku je třeba pták, který podle svého zalíbení dostal i pojmenování – ořešník kropenatý. Pro úrodu lískových oříšků je hrozbou také brouk nosatec lískový. Samičky totiž svým dlouhým „nosem“ vyhryžou do skořápky otvor a do něj pak nakladou vajíčka. Vylíhnuté larvy se pak živí lískovým oříškem uvnitř. Tento brouk tak dokáže zničit i celou úrodu.
A tak pokud se vám zrovna letos na zahrádce nezadaří, šupky dupky do Světa plodů! U nás najdete jen ty nejkvalitnější ořechy od nejspolehlivějších dodavatelů. Žádní vetřelci už vás tak o zážitek neokradou!
10. Líska nemusí být jen středně velký keř
I obyčejná líska překvapí, a to ve velkém! Některé odrůdy lísky nejsou takové, jaké znáte od babičky ze zahrady. Na zahrádku za domem by se možná některé ani nevešly. Například líska turecká je vysoký strom, který dosahuje výšky až 20 metrů. Má krásně rozvětvenou košatou korunu a v České republice se využívá buď jako okrasný strom do parků nebo ke zpevnění svahů, protože má své kořeny zapuštěné poměrně hluboko.
Tak do čeho si nejraději přidáváte lískové ořechy? Kaše, granola, nebo třeba ořechový dort? Pokud sháníte inspiraci na recept s lískovými ořechy, vsaďte na naše brownies. No a pokud chcete mlsat trošku hříšně, doporučujeme naše lískové ořechy v karamelové čokoládě, které chutnají trošku jako Tofiffe. Vlastně ne. Jsou ještě lepší!