Co se v článku dozvíte?
Nakupovat do zásoby se vyplatí
Nemusí jít zrovna o případ krize. Po návratu z dovolené jste si prostě chtěli uvařit, ale lednička i spíž zely prázdnotou, zdrželi jste se v práci a nestihli jste nakoupit nebo jste se v době pandemie z ničeho nic ocitli v karanténě bez možnosti vyjít z domova. Zkrátka a dobře hlady vám kručelo v břiše, chtěli jste si uvařit, ale jaksi nebylo z čeho.
Úctyhodným trendem moderní doby je vaření výhradně z čerstvých surovin. To má ovšem nevýhodu v tom, že většina čerstvých surovin rychle podléhá zkáze, a tak musí být spotřebována během několika dní. Proto je dobré mít ve spíži trvanlivé hrdiny. V případě potřeby vám poslouží k přípravě nutričně bohatých a zároveň chutných jídel. Nakupování do zásoby se vyplatí i finančně – pokud tedy všechny trvanlivé potraviny využijete ještě před tím, než projdou.
Mlsejte výhodněji
Pokud chcete mít jistotu, že oblíbené potraviny jen tak nezmizí, nakupte je do zásoby ve velkém balení. Dobroty na příležitostné mlsání, ale i základní ořechy a sušené ovoce, které se hodí mít po ruce každý den, jsme pro vás připravili ve výhodných baleních o my. A co když přijde nečekaná návštěva? Budete mít co nasypat do misky!
Co mít doma vždy v zásobě
Co patří na náš „must have list“ pro každou spíž?
- Luštěniny – čočka, hrách, cizrna, fazole a semínka na klíčení
- Ořechy – základ tvoří mandle, kešu, lískové a vlašské oříšky
- Ovoce a zelenina – sušené, ale i lyofilizované!
- Rýže, těstoviny, ovesné vločky a kvalitní granola
- Ořechová másla – existují i jiná, než jen arašídové!
- Kvalitní koření, bylinky a extrakty
- Protein – maso a ryby v konzervě, vejce a ořechové proteiny
- Mouka a přísady do pečení
1. Luštěniny
Skvělým základem domácích zásob trvanlivých potravin jsou luštěniny, jako je například čočka, hrách, cizrna, fazole či sójové boby. Jedná se o vynikající zdroj vlákniny, minerálních látek, sacharidů a dokonce i bílkovin. Věděli jste, že ve 100 gramech cizrny či bílých fazolí najdete skvělých 19 g proteinů, což odpovídá běžné porci masa? A když je necháte naklíčit, odmění se vám dvojnásob!
Další výhodou luštěnin je, že jsou levné a v kuchyni velmi univerzálně využitelné. Uděláte z nich polévku, přílohu, hlavní chod, salát a dokonce i dezert (například fazolové brownies). Do vašich železných zásob se díky dlouhé trvanlivosti (několik let) hodí perfektně luštěniny v konzervě – navíc jsou ihned připravené k použití. A dnes jsou dokonce už i zdravým snackem! Přesvědčte se.
2. Ořechy a semínka
Na vašem seznamu trvanlivých zdravých potravin by rozhodně neměly chybět oříšky a semínka. I ty mají relativně dlouhou trvanlivost, kterou můžete ještě prodloužit tím, že je jednak správně uskladníte, případně zavaříte nebo naložíte. Trvanlivost ořechů a semínek je v horizontu měsíců, a tak jejich zásoby nezapomeňte pravidelně kontrolovat. Věřte, že takový žluklý oříšek ochutnat opravdu nechcete!
Ořechy jsou pro vysoký obsah zdravých tuků a dalších látek dokonalým palivem pro mozek – s ořechy v kabelce nebo aktovce už vás žádný těžký úkol nerozhodí! Perfektně se tak hodí do zdravých snídaní – ovesných kaší, domácího müsli, pečených dobrot nebo domácího pečiva. Dají se využít i jako základ do pomazánek nebo jako doplněk k hummusu. Už jste zkoušeli třeba kešu hummus? Vyrobíte ho pouze z trvanlivých věcí a přitom je to pomazánka, která nadzvedne i ty nejnáročnější gurmány!
3. Ovoce a zelenina
Zapomenout nesmíme samozřejmě ani na ty největší vitamínové bomby: ovoce a zeleninu. Je sice pravda, že nejvíc živin najdeme v čerstvých plodech, ovšem třeba lyofilizované nebo mražené ovoce a zelenina jsou z hlediska výživových hodnot téměř srovnatelné s těmi čerstvými. A sušené ovoce zase potěší nenáročností na skladování a neuvěřitelnou schopností zahnat mlsnou!
Naše sušené ovoce není ošetřené siřičitany a neobsahuje přidaný cukr, a tak je lahodně šťavnaté a plné chuti. V kombinaci s ořechy poslouží jako výživná, zdravá a chutná svačinka pro vás i děti, takže příště už nemusíte v neděli večer hnát do obchodu pro rohlíky. Jednoduše do sváčonosiče hodíte pár plátků manga, hrst kešu a můžete ráno vyrazit.
Další alternativu představují lyofilizované, tedy mrazem sušené, ovoce a zelenina. Vzhledově se velmi podobají čerstvým surovinám a jsou plné vitamínů a dalších živin. K tomu si je zamilujete pro úžasnou křupavou texturu. Přemýšlet nad tím, jak využít lyofilizované ovoce a zeleninu v kuchyni už nemusíte, protože jsme to v tomto článku udělali za vás. Nebylo by ovšem fér před vámi zamlčovat, že mrazem sušené dobroty mají také jednu velkou nevýhodu: lahodnou chuť, pro kterou je opravdu těžké jim dlouhodobě odolat a nespotřebovat jejich zásoby dříve, než v případě nouze.
4. Rýže, těstoviny a všelijaké zrní
Další výživné a trvanlivé stálice vaší spíže představují rýže, těstoviny, bulgur, kuskus a doma se neztratí ani třeba ovesné vločky. Skvěle zasytí i největšího hladovce a jejich využití je velmi univerzální, takže poslouží jako základ hlavních jídel i polévek či jako příloha. Připravíte z nich nejen rychlá teplá jídla, ale i studené saláty. Pokud vám záleží na výživových hodnotách, sáhněte v regálech po zdravějších surovinách, jako je například quinoa, amarant nebo špalda, které vašemu tělu dodají vlákninu i vitamíny a minerály. No a vždyky se hodí mít po ruce kvalitní granolu!
5. Ořechová másla
Jsou 100% ořechová másla na našem seznamu trvanlivých potravin spíše pro své široké využití a skvělé výživové hodnoty, nebo je to zkrátka taková dobrota, která doma nesmí chybět za žádných okolností? Odpověď necháme na vás, my se nemůžeme rozhodnout.
V každém případě ale platí, že kvalitní ořechová másla využijete třeba do ovesné kaše či jogurtu, do cukrářských krémů a sladkých těst a třeba tahini pasta skvěle poslouží také jako zahušťovadlo do dipů a omáček. A ten úplně nejvíc nejlepší recept? Stačí vám jen lžička (v případě krize i prst) a dál už si určitě poradíte.
6. Koření a sušené bylinky
Bez dobrého koření se neobejde žádné vynikající jídlo, a tak ve vaší kuchyni nesmí chybět poctivě naplněný stojan, šuplík či polička plná chutí a vůní z celého světa. Právě koření a bylinky zvýrazňují chuť surovin a kolikrát tak zachrání pokrm i v případech, kdy nemáte dostatek ostatních surovin. A to zvlášť ty lyofilizované. Že neznáte kouzlo mrazem sušených bylinek? Mrkejte kolik jich existuje!
Sůl má stejně jako cukr trvanlivost neomezenou a koření si chuť udrží i po několik let – je-li správně skladované. Pokud se nechystáte do Prostřena nebo nepatříte mezi zapřisáhlé odpůrce bujonů, můžete si v obchodě pořídit produkty vyrobené z čistě přírodních surovin (bez konzervantů, barviv, dochucovadel či lepku).
V železné zásobě se po generace osvědčují také sušené houby. Že zrovna vy houbaření neholdujete, nebo letos vůbec nerostou? I tenhle zapeklitý problém vyřešíme naší pestrou nabídkou sušených hub za vás. A garantujeme, že v českých lesích a hájích byste některé z nich rozhodně nenašli.
7. Bílkoviny
Maso se sice velmi rychle kazí, na druhou stranu je naprosto ideální potravinou pro zamrazení. Čas od času ovšem nezapomeňte obsah mrazáku projít a zkontrolovat, zda tam neuchováváte maso déle než jeden rok. Oblibě se těší i sušené maso v jerky tyčinkách. Vybírejte kvalitní jerky bez zbytečně velkého množství soli, konzervantů nebo dokonce barviv.
Velmi dlouhou trvanlivostí se pyšní také tuňák, sardinky a další mořské plody v konzervě, které využijete v cuku letu. Poslouží jako základ pomazánek a skvěle dochutí saláty či těstoviny. Milovníci masa si pochutnají třeba také na vepřovém či hovězím ve vlastní šťávě a dalších trvanlivých specialitách.
Masožrout z vás přes babiččiny snahy zrovna není? V tom případě se vám v kuchyni rozhodně budou hodit bílkovinami nabité a zároveň cruelty free rostlinné proteiny. Jsou parádním základem na fitness lívance či palačinky a dají se z nich upéct proteinové bábovky a buchty, jejichž složení by vám pochválil i samotný Arnold. Výborně se hodí také do snídaňových kaší a během pár sekund v mikrovlnce z nich vykouzlíte dokonalý vláčný mug cake. S proteinovými prášky do jídla kromě skvělé chuti jednoduše dostanete pořádnou dávku bílkovin, což ocení všichni dietáři, sportovci a milovníci svalů.
9. Vejce
Otázku, zda byla první slepice, nebo vejce, ponechme tentokrát stranou. Vejce je úžasná všestranná surovina, kterou si můžete vychutnat kdykoliv během dne a nesmí chybět ve spoustě oblíbených receptů. Každé vajíčko je navíc nabité bílkovinami, zdravými tuky, vitamíny a minerály, které lidské tělo potřebuje. Právě proto se vajíčkům přezdívá přírodní multivitamíny.
Jsou důležitou součástí těst, která díky nim kypří a získávají lehkost, polévek, omáček, těstíček a nejrůznějších zeleninových a bramborových jídel. Jsou také základem řady samostatných pokrmů, jako jsou omelety. U vajec je ovšem skutečně nutné hlídat datum spotřeby uvedené na obalu. V lednici či ve spíži vydrží až 5 týdnů. Během této doby je vhodné balení vajec spotřebovat a poté dokoupit nové.
8. Mouka a přísady na pečení
Široký výběr může být ale také kamenem úrazu, protože zdaleka ne všechny mouky se hodí na různé kuchařské techniky. Z některých by zkrátka nic poživatelného neupekl ani mistr pekař. Nejvíce univerzální je v kuchyni klasická hladká pšeničná mouka. Široké využití má také mouka pohanková nebo kukuřičná.
Při dlouhodobém skladování mouku nikdy nezapomeňte přesypat do neprodyšně uzavřené nádoby, protože se jedná o oblíbenou pochoutku pro moly. Kromě mouky se v domácnosti určitě neztratí také další ingredience na pečení, jako je kokos, kypřící prášek, vanilkový cukr, pravá skořice, jedlá soda nebo práškový pudink.
Pokud nejste vášniví pekaři, pořiďte si pro dospělé návštěvy do spíže zavařený Rum cake. Najdete v něm šťavnaté třešně, kvalitní rum a chuti víc než v dezertu z cukrárny!
Opravdu široké využití má v kuchyni také mouka. Je základní surovinou pro pečení domácího pečiva a sladkých i slaných dobrot všeho druhu. Neobejdete se bez ní při přípravě domácích nudlí či spousty receptů na polévky, omáčky a další pokrmy. V regálech obchodů dnes narazíte na mnoho druhů muk včetně celozrnných, bezlepkových, ořechových či luštěninových.
10. Olej a ocet
Olej a ocet jsou něco jako součást povinné výbavy v kuchyni. Některé tuky, jako je například kokosový olej, olivový olej nebo ghí, můžete při pokojové teplotě bezpečně uchovávat po dobu alespoň jednoho roku.
Zdravé tuky jsou nositeli chuti, zlepšují vstřebávání živin a navíc se bez nich neobejdete při přípravě spousty základních receptů. Pokud máte pocit, že v olejích trošku tápete, doporučujeme vám přečíst tento článek, kde se dozvíte, jak nejzdravější oleje v kuchyni správně používat.
Mnohostranné využití v kuchyni má také ocet, který poslouží jako ingredience při vaření i jako univerzální čistič. A takový jablečný ocet je navíc vskutku zdravou potravinou, jelikož v něm najdeme vitamíny skupiny B, vitamín C, biotin, sodík, draslík, vápník, hořčík, železo a fosfor.
Nezapomeňte hlídat datum spotřeby
Výše uvedený výčet trvanlivých potravin by vám měl sloužit především jako inspirace. Zamyslete se, které z uvedených surovin často jíte a se kterými rádi vaříte. Na svůj seznam potravin, které by ve vaší spíži či lednici neměly chybět, si tak napište jen ingredience, které časem spotřebujete.
Pro jistotu vám doporučujeme projít si naše tipy, jak potraviny správně uchovávat a jak si zorganizovat spíž. Předejdete tak nepříjemným překvapením a zbytečnému plýtvání. Pokud si doma budete držet tu správnou kombinaci železných zásob, tak se vám už příště nemůže stát, že po hned příjezdu z báječné dovolené budete proklínat své předchozí já za to, nechalo lednici i spíž úplně prázdné.