Recepty v článku
Veganská batátová pomazánka s pekanovými ořechy
Co budete potřebovat?
- 1 vařený nebo pečený batát
- 2 stroužky česneku
- 2 lžíce olivového oleje
- citrónová šťáva
- 3 lžíce rostlinného jogurtu
- hrst nasekaných pekanových ořechů
- sůl a chilli
Uvařený nebo upečený batát oloupeme a rozmixujeme s česnekem, rostlinným jogurtem a olivovým olejem. Pomazánku dochutíme citrónem a solí. Namazané jednohubky posypeme nasekanými pekany a sušeným chilli. To dokonale doplní sladkou chuť batátů a svou výrazně červenou barvou potěší i oko!
Nivová pomazánka se spáleným pórkem a vlašáky
Co budete potřebovat?
- kostka nivy
- čerstvý sýr nebo tvaroh
- menší pórek
- nasekané vlašské ořechy
Pórek očistíme, odkrojíme zelené konce a kořínky a dáme ho vcelku na rozehřátou suchou pánev, kde ho necháme spálit do černa – otáčíme, aby se spálily všechny strany. Spálené slupky oloupeme a vyhodíme – zbyde nám sladký a šťavnatý střed, který použijeme do pomazánky. Nivu, lučinu a pórek společně pomixujeme, přidáme nasekané vlašské ořechy a dochutíme. Dozdobit můžeme kolečky pórku a polovinou vlašského ořechu.
Lilková pomazánka s lískovými ořechy
Co budete potřebovat?
- 1 střední lilek
- 2 stroužky česneku
- 1 lžíce tahini pasty
- 2 lžíce olivového oleje
- 2 lžíce řeckého jogurtu
- citrónová šťáva
- hrst lískových ořechů
- sůl a pepř
Troubu předehřejeme na 200 °C. Lilek podélně rozpůlíme a propícháme vidličkou, posolíme a zabalíme do alobalu. Pečeme asi 30 minut, dokud není měkký. Upečené lilky vybalíme, dáme do misky a necháme vychladnout. Vychladlé lilky vydlabeme lžící a společně s lískovými ořechy, česnekem, tahini pastou, olivovým olejem a jogurtem dáme do mixéru. Poté přidáme podle chuti citrónovou šťávu, případně dosolíme a opepříme. Namazané jednohubky nazdobíme nahrubo nasekanými lískovými oříšky.
Kešu hummus
Co budete potřebovat?
- 250 g uvařené nebo konzervované cizrny
- 3 lžíce kešu pasty
- 1 lžíce tahini pasty
- ½ lžičky římského kmínu
- 3 lžíce olivového oleje
- 1 stroužek česneku
- citrónovou šťávu
- sůl a pepř
Cizrnu slijeme a oloupeme slupky – hummus tak bude jemnější. Dáme do mixéru s ostatními surovinami a mixujeme podle toho, jakou konzistenci chceme mít. Pokud je hummus hustý, můžete přidat lžíci oleje nebo oříškové pasty navíc. Nakonec dochutíme a namažeme na domácí kořenový chléb. Ozdobit můžeme nasekanými kešu ořechy, troškou chilli nebo čerstvou petrželkou.
Kořenový chléb
Co budete potřebvat?
- 720 ml vody
- 1 kg polohrubé mouky
- 20 g droždí
- 30 ml olivového oleje
- 20 g soli
- jakékoliv ořechy či semínka
Do mísy nasypeme mouku a uděláme důlek, do kterého nadrolíme droždí a nalijeme trochu vody. Necháme asi 10 minut vzejít kvásek. Do směsi přidáme zbylou vodu, olej a sůl a hněteme asi 10 minut, dokud není těsto hladké. Těsto necháme hodinu nakynout. Vykynuté těsto rozdělíme na 2 části a vytvarujeme z nich podlouhlé pruhy, do kterých zapracujeme oříšky nebo semínka. Obtočíme je pevně kolem sebe. Zapletené chleby dáme na plech a pečeme na 200 °C asi 25 minut.