Co se v článku dozvíte?
Hladu vstup zakázán
Pár zelených listů a dva plátky rajčete – po takovém salátu nejenže budete mít hned hlad, ale ani vám nedodá potřebné živiny. Večerní nájezd na ledničku je tak zaručen. Abyste mohli salát považovat za hlavní a plnohodnotný chod, je potřeba ho trochu „vytunit“.
Tak jako každé vyvážené jídlo, žádá si i pořádný salát porci bílkovin, trochu tuků a ždibec kvalitních sacharidů. O bílkoviny se postará maso, ryba, sýr, tofu nebo luštěniny. Zdravé tuky dodají kvalitní oleje, semínka a oříšky nebo třeba avokádo. V salátu mají důležitou roli – umožní vstřebání vitamínů ze zeleniny, které jsou rozpustné jen v tucích (A, D, E a K). Sacharidy pak zajistí sladší zelenina, jako je mrkev nebo řepa, ale i těstoviny, kuskus nebo kousek pečiva či tortilly k přikusování.
Inspirovat se můžete osvědčenými kombinacemi pro zdraví, které jsme pro vás zpracovali v článku o food synergy. Skvělým parťákem jsou také klíčky, které ze salátu udělají zdroj nevyčerpatelné energie – přesně takové, jakou překypuje jarní příroda. Do klíčení se můžete vrhnout doma a vypiplat si klíčky z bio semínek.
Pokud ze salátu nechcete mít kalorickou bombu, vyhněte se litrům majonézových dresingů, smaženým kouskům masa v trojobalu, hromadám tučných sýrů, ale i nadměrnému množství avokáda a ořechů či semínek. Ty jsou sice zdravé, ale poměrně tučné a bohaté na energii. Do salátu jich proto přidejte jen hrstku.
Pochutnání snadno k mání
Základem gurmánského zážitku jsou kvalitní a čerstvé suroviny. Obraťte se na místní farmáře, sáhněte po BIO kvalitě nebo alespoň pečlivě vybírejte. Naštěstí jsme ve Světě plodů výběr těch nejkvalitnějších surovin provedli za vás – bez kompromisů a ústupků!
Jak salát ochutit?
Někdy stačí jen sůl, pepř, trocha kvalitního oleje a citronová šťáva. Pokud ale toužíte po explozi chutí i s hlasitými fanfárami, vsaďte na osvědčené salátové zálivky.
- Balsamico – balzamikový ocet je italskou specialitou s typicky nasládlou chutí. Hodí se ke všem druhům listových salátů a čerstvé zelenině i k jemným sýrům, jako je třeba mozzarella.
- Tahini dresing – smíchejte sezamovou pastu tahini s trochou vody, citronové šťávy a pravé japonské sójové omáčky tamari, můžete přidat i římský kmín. Tahle zálivka si rozumí se salátem z červené řepy, ale i s grilovanou zeleninou nebo pečenou dýní.
- Medovo-hořčičná zálivka – smíchejte trochu olivového oleje s 2 lžícemi medu a stejným množstvím hrubozrnné hořčice. Podle chuti dosolte a pokud ho máte rádi, přidejte i špetku kopru. Med lze nahradit rýžovým nebo agávovým sirupem. Servírujte k salátu s kousky lososa nebo kozího sýru.
- Jogurtový dip – hodí se k zeleninovým salátům všeho druhu stejně jako k drůbežímu masu nebo pečeným bramborám. Poslouží také jako dresing do těstovinového salátu. A jak na něj? Bílý (klidně i rostlinný) jogurt stačí smíchat s trochou soli, prolisovaným česnekem a bylinkami. Pokud zrovna nemáte po ruce čerstvé, vyzkoušejte bylinky sušené mrazem, které si zachovaly původní aroma i maximum chuti. Kam se hrabou sušené bylinky ze sáčku!
O výraznou chuť se postará také kvalitní sýr nebo olivy. A jestli máte rádi netradiční chutě, vyzkoušejte zeleninovo-ovocné kombinace nebo salát s melounem. Perfektně osvěží a vyváží slanou chuť dalších přísad.
Závěrečnou třešničkou na dortu jsou pražená a ochucená semínka nebo ořechy. Nasypte si je do sváčonosiče a noste je všude s sebou. I narychlo koupený salát ze supermarketu tak na cestách nebo v práci snadno vyladíte k dokonalosti. Sváčonosič skvěle těsní, takže v něm můžete přenášet i zálivku. A obavy, že vám načichne? Ty hoďte za hlavu! Je vyrobený z kvalitního materiálu, který neabsorbuje chutě ani barvu. Jednotlivé díly sváčonosiče pak jednoduše šoupněte do myčky.
Radost sníst i pohledět
Jíme i očima a díky barevné škále zeleniny je pro ně salát doslova pastvou. Navíc dobře vypadá na fotkách (hvězdy Instagramu, zbystřete)! Základem je salát hezky naservírovat – nejlíp vynikne na bílém nádobí. Zkuste i ozdobné styly krájení nebo sáhněte po spiralizéru, který vytvoří efektní nudličky. A pokud hledáte ještě něco extra, vsaďte na jedlé květy. Vyzkoušejte ty exotičtější nebo vyrazte na louku. Třeba pampeliška nebo sedmikráska přihodí jako bonus i své léčivé účinky.
Většinu salátů je potřeba hned sníst. Listy časem uvadají, zálivka začne pouštět vodu a celý pokrm ztrácí na atraktivitě. Pokud salát servírujete pro více strávníků, nebo ho budete jíst až později, doporučujeme dát zálivku a posyp zvlášť. Každý si tak namíchá čerstvou porci, a navíc si salát doladí podle své chuti.
Úvodní salátovou lekci máme za sebou. Nyní je čas obrátit list a vrhnout se na praxi! Dejte nám vědět, jak se vám naše rady osvědčily, a nezapomeňte nás na sociálních sítích u vašich salátových fotek označit. Utřeme slinu a budeme hrdí, že jsme pomohli k dalším spokojeným žaludkům. Tak zdravému chroupání zdar!