Co se v článku dozvíte?
Mozek potřebuje cukr – ale není jedno jaký
Abyste dětskému mozku zajistili optimální podmínky pro studium a nasávání nových informací, dbejte při přípravě svačin na jejich vyváženost. Předejdete tím kolísání hladiny cukru v krvi, která vede k únavě a nesoustředěnosti.
Co to znamená v praxi? Před nezdravými cukrovinkami dejte přednost ve zdravé svačině komplexním sacharidům, které dětem zajistí dostatek energie bez nežádoucích výkyvů. V každodenním shonu klidně vsaďte na evergreen v podobě kousku kvalitního obloženého pečiva. Čas od času ho můžete zapéct, obalit ve vajíčku nebo zaměnit za plněnou tortillu, domácí pizzu či těstovinový salát.
Vstřebávání cukru do krve zpomaluje také přítomnost bílkovin, které jsou navíc pro správnou mozkovou činnost nepostradatelné. Součástí každé zdravé svačinky pro děti by proto měl být neslazený mléčný výrobek, vejce, kousek kvalitní šunky nebo ryby, případně luštěniny či tofu.
Rychlému nárůstu hladiny krevního cukru zabraňuje i vláknina, s tou to ale u (malých) dětí není radno přehánět. Bohatě postačí, když jim ke svačině přidáte kousek zeleniny. Občasná konzumace celozrnného pečiva se doporučuje zhruba od 5 let.
Jak dětem snadno naservírovat víc vitamínů?
I přes snahu o tu nejzdravější svačinu dětem můžete dopřát i sladkou tečku – jen ji vybírejte pečlivě a ukočírujte rozumné množství. Kromě ovoce a zdravějších domácích moučníků zkuste dát dětem ke svačině do školy třeba naše jablečné trubičky, ovocné tyčinky nebo MYX Smoothie.
Vsaďte na zdravé tuky a vitamíny
Pokud chcete genialitu vašeho dítka maximálně podpořit, zahrňte do svačinového repertoáru i následující nezbytnosti.
Omega 3 mastné kyseliny
Mozek je tvořen až z 60 procent tuky. Konzumace těch „zdravých“ je tak pro jeho správné fungování doslova životně důležitá.
Podle nedávných studií je ale příjem omega 3 mastných kyselin u evropských dětí naprosto žalostný. Nejosvědčenějším zdrojem jsou přitom ryby a mořské řasy. Dětem proto na svačinu čas od času namažte chleba domácí rybičkovou pomazánkou nebo jim připravte těstovinový salát s tuňákem. A pokud ofrňují, nebo je spolužáci posílají za dveře kvůli rybímu odéru, hledejte alternativu mezi semínky.
K nejlepším rostlinným zdrojům omega 3 mastných kyselin patří lněná a chia semínka. Skvělou volbou jsou také vlašské ořechy – ne nadarmo svým tvarem připomínají právě mozek.
Tip! Nadchněte děti insta-friendly chia pudingem do skleničky nebo sváčonosiče.
Jahodový chia puding
Vejce
Vejce jsou bohatá na bílkoviny, zdravé tuky, ale i na vitamíny skupiny B a také cholin, který je součástí membrán mozkových buněk, přenáší nervové vzruchy do mozku a podporuje paměťové schopnosti.
Kromě svačinové pomazánky, vajec natvrdo a omelety je můžete schovat do těsta na muffiny, lívance či jiné placičky, které dětem zabalíte spolu s jogurtem nebo slaným dipem jako sladkou svačinu do školy nebo na výlet.
Tip!
Pokud máte možnost, dejte přednost vajíčkům z domácí produkce – třeba od sousedů. Většinou jsou nejen levnější, ale i nutričně bohatší.
Ovoce a zelenina
S ovocem nemůžete ve zdravé svačině do školy šlápnout vedle. Kromě vitamínů obsahuje i řadu dalších prospěšných látek, které se podílí na obranyschopnosti a celkové vitalitě dětí.
Malé myslitele dopujte hlavně borůvkami a jinými tmavými bobulemi. Mají vysoký obsah antioxidantů, které pomáhají zlepšit kooperaci mezi mozkovými buňkami, podporují jejich regeneraci a zlepšují dlouhodobou i krátkodobou paměť. Za zmínku pak stojí také banány. Spolehlivě dodají energii a jsou bohaté na draslík i tryptofan, který podporuje dobrou náladu.
Ovoce je navíc přirozeně sladké, a tak ho většina dětí baští zcela dobrovolně. A pokud ne, jednoduše ho ve svačině zakamuflujte do buchet, dezertů, jogurtových pohárů nebo koktejlů. A obzvláště těžké případy se můžou spolehnout na 100% přírodní želé vitamíny nebo MYX Smoothie či Tropicks rolky nebo plátky ze 100 % tvořené sladkým ovocem.
Ze zeleniny je vhodná zejména ta tmavá listová, která obsahuje látky chránící mozek a podporující jeho funkci. Mnoho z nás k ní však najde cestu až v dospělosti. Dětem ji proto ve zdravých svačinách nabízejte (například v podobě špenátových placiček či kousku hlávkového salátu v sendviči), ale nenuťte je, abyste jim ji ještě víc nezprotivili.
Železo
Funkci mozku ovlivňuje také (ne)dostatek železa. Jeho deficit navíc způsobuje anémii a bývá jednou z častých příčin únavy. Kromě červeného masa se nachází v luštěninách, ořeších, semínkách, sušeném ovoci, hořké čokoládě, červené řepě, brokolici nebo už zmiňované tmavé listové zelenině.
Pro zlepšení vstřebávání a využitelnosti se doporučuje jeho konzumace spolu s vitamínem C.
Pitný režim
Při svačení ve škole je neméně důležité i to, co vaše děti pijí. Zapomeňte na energy drinky a colové nápoje. Nejlepším nakopávačem je (vedle kvalitního spánku) osvěžující čistá voda. Ochutit ji můžete třeba kapkou citronové šťávy, drtí lyofilizovaného ovoce případně domácím sirupem.
No a pokud by to pro vaše ratolesti byl ze slazených limonád moc velký skok, neváhejte a osvěžte je domácí limonádou.
Jak při přípravě svačin ušetřit čas i peníze?
Že jste s částkou za „chytré svačiny“ při plánování investic do vzdělání vašich dětí nepočítali? Zachovejte klid. S trochou cviku vás nemusí stát majlant ani hromadu času stráveného u plotny. Levné svačiny nejsou sci-fi!
Plánujte předem
Pokud neplánujete rodinný jídelníček, zkuste to alespoň se svačinami. Mnohem pravděpodobněji tak nakoupíte optimální množství surovin – často třeba i v akci – a vyhnete se zbytečným výdajům ve školním bufetu.
Domácí vítězí
Namísto kupovaných sladkostí raději upečte buchtu nebo dětem připravte nepečený dezert do uzavíratelné skleničky, který předčí všechny dětské mléčné řezy. Vyvážené domácí svačiny vyjdou cenově mnohem lépe, a navíc více zasytí. Inspirujte se u nás v rubrice Receptů.
Levné, ale výživné svačiny
Doslova zázraky dokážete vykouzlit z ovesných vloček (třeba zapečenou ovesnou kaši, domácí sušenky či lívanečky) a luštěnin (pomazánky na tisíc způsobů). Využívejte také sezónnost. Zmiňované borůvky do buchty nebo koktejlu klidně můžete vytáhnout z mrazáku.
Buďte kreativní
Abyste předešli nudě, dělejte svačinky pestré. Usnadní vám to třeba náš sváčonosič. Nejedlíky nebo odmítače ovoce v celku pak překvapte barevným mrazem sušeným smoothiečkem, které je k nerozeznání od bonbónů.
Svačinkové vysvědčení
Nalepte na lednici soupis svačin na celý týden a nechejte dítko, aby je po příchodu ze školy oznámkovalo. Snadno tak získáte přehled, které patří mezi favority. A rovnou si tam připište i svačiny pro sebe.
Zapojte děti do přípravy
Nechejte rozmlsané ratolesti, aby vám při přípravě svačin do školy asistovaly. Jednak si řeknou, co vlastně chtějí, a navíc si ty větší udělají představu o vynaloženém úsilí. Vyhození svačiny do koše tak možná příště zváží.
Přestože naše dospělácká mise už školní lavice přerostla, hrdě ji považujeme za splněnou, pokud jsme vám přípravu svačin – a dětem učení – usnadnili. Novým vědomostem a spokojenému žaludku zdar!