Co se v článku dozvíte?
Salmonely mají v létě pré
Salmonelóza je infekční onemocnění trávicího traktu přenášené bakteriemi rodu Salmonella, které snadno a rády ulpívají na površích některých potravin. A protože nejlépe prospívají při teplotách okolo 37 °C, milují léto stejně jako my. Salmonelózou se tak – nejčastěji v letních měsících – nakazí přibližně 10 tisíc Čechů ročně.
První příznaky se dostavují 6 až 48 hodin po požití kontaminovaných potravin: nejprve se o slovo přihlásí nevolnost a bolesti břicha následované nekončícími průjmy a zvracením. Výjimkou není ani horečka, nebo naopak zimnice. Tahle střevní party pak trvá týden až dva.
Salmonelóza se většinou neléčí antibiotiky, ale dietou (obzvlášť důležitý je pitný režim!) a klidem na lůžku, který je pod tíhou celkového vyčerpání vlastně i vítaný. V případě komplikací přichází na řadu hospitalizace.
Nákaze salmonelózou naštěstí můžeme předcházet.
Syrová vejce jen na vlastní nebezpečí
Nejznámějším zdrojem salmonelózy jsou bezesporu vajíčka. Málokdo už ale ví, že se bakterie drží hlavně na skořápce, odkud někdy putují do bílku a žloutku. Vejce proto před uložením do lednice rozhodně neumývejte – narušili byste přirozenou ochrannou bariéru a umožnili bakteriím, aby skořápkou pronikly dovnitř.
Náchylnější na výskyt salmonelózy přitom mohou být domácí chovy slepic, které nepodléhají žádným kontrolám. Přes neustále se zvyšující hygienické standardy ale občas vyplivnou kontaminované vajíčko i velkochovy. Rozvoji bakterií pak chodíme naproti špatným a příliš dlouhým skladováním.
Jak se vyhnout salmonele z vajec?
- Nekupujte nakřáplá vejce.
- Vejce skladujte v chladničce v příslušných přihrádkách.
- Zpracujte je do data minimální trvanlivosti.
- Se syrovými vejci manipulujte odděleně od ostatních potravin a následně umyjte použité náčiní, pracovní plochy i vlastní ruce.
- Vyhněte se konzumaci syrových vajec.
Zdroj: bezpecnostpotravin.cz
Zvažte tedy, jestli si v létě pochutnáte na domácí majonéze (kupovaná je díky pasterizaci bezpečnější), tataráku a dezertech se žloutkovým krémem. Salmonela ale může číhat také v nepasterovaném mléce či zmrzlině.
Maso vždy dostatečně propečte
Z masa je bezkonkurenčně „nejsalmonelózovatější“ drůbež, ale ani ostatní druhy nejsou zcela bez rizika. Maso a mořské plody navíc často obsahují další patogenní zárodky (například Campylobakter), a tak s nimi vždy zacházejte se zvýšenou opatrností.
Pravidlem číslo jedna je potraviny důkladně tepelně zpracovat. Bakteriím totiž při teplotách nad 75 °C zvoní umíráček. Dostatečně prohřát se ale musí všechny části pokrmu – obzvlášť důkladní proto buďte u velkých kusů masa, které připravujete i s kostí.
Abyste zabránili tzv. křížové kontaminaci, ujistěte se, že se syrové maso nedotýká jiných potravin, které nebudete tepelně upravovat. Zeleninu na salát proto nekrájejte stejným nožem, aniž byste ho pečlivě umyli. Dobře také očistěte použitá prkénka. Samotné maso ale pod tekutou vodou neomývejte – odrážející se kapičky totiž snadno potřísní a infikují okolní předměty i plochy.
TIP: Na cesty si sbalte sušené maso jerky. Pro vegany a vegetariány máme i houbovou variantu.
Melouny kupujte raději v celku
Největším překvapením v přehlídce salmonelózových skrýší bývá šťavnatý symbol léta – meloun. Pozor si dejte zejména na ty rozkrájené a zabalené do igelitu, které se celý den vyhřívají na trzích nebo před sámoškou. Krájením se totiž bakterie z neumyté slupky dostanou do řezu, kde se jim díky cukru a tropickému podnebí pod fólií náramně daří.
Při výběru melounu proto dejte přednost celým, nepoškozeným kusům. Doma je vždy důkladně umyjte (nejlépe kartáčkem) a až poté rozkrojte. Dodržujte při tom stejná hygienická pravidla jako při porcování masa.
Nakrájený meloun pak okamžitě zdlábněte, nebo ho uložte do lednice. Pokud s ním míříte na koupaliště, výlet nebo piknik, neměl by být v teple déle než 4 hodiny. Připojistit se můžete kvalitním termoobalem nebo chladící vložkou.
Problematické ale může být i další ovoce a zelenina. Před konzumací je proto vždy pečlivě umyjte a nakrájené uchovávejte v lednici. Zároveň dejte přednost kyselejším plodům (pomeranče, jablka, citróny či ananas), které mlsným breberkám tolik nešmakují.
Chcete mlsat ovoce bez starostí? Vsaďte na to sušené
Čerstvé ovoce a zelenina by v teple neměly být déle než 4 hodiny. Pozor si dejte i na uzavřené krabičky, které zapomenete na slunci. Stačí totiž chvilka a máte doslova zaděláno na prů... švih. V lepším případě začne ovoce rychle kvasit, v tom horším se do něj pustí mikroorganismy, na kterých byste si smlsli jen neradi.
Pokud si chcete letní radovánky užívat v klidu, vsaďte na sušené ovoce. Na něm si pochutnáte bez ulepených rukou i bez obav z toho, že se rychle zkazí. Je skladné, lehké a v plážové tašce neproteče.
Cestujete nalehko? Lyofilizované ovoce je perfektní svačinkou k vodě, na hory i pod stan. Na túře pomůže rychle doplnit cukry i energii a protože skoro nic neváží, poděkují vám i vaše záda. Navíc nemusíte na cestách řešit, kde ovoce umýt.
Zavařit nám dokáže i ledové osvěžení
Aby toho nebylo málo, zdrojem nákazy může být i obyčejná kohoutková voda. Zejména v destinacích, kde jsou s hygienou poněkud na štíru, se proto raději vyhýbejte nápojům s ledem. Rizikové mohou být také nepasterizované ovocné šťávy, čerstvé bylinky nebo kupované klíčky. zdroj
TIP: Připravte si vlastní osvěžující letní drinky.
Shrnutí: Jak se (nejen) v létě vyhnout salmonelóze?
- Živočišné potraviny dostatečně tepelně upravujte.
- Vyhraďte si speciální prkénko na syrové maso a po použití jej vždy spařte horkou vodou.
- Pokrmy konzumujte ihned po uvaření, nebo je rychle zchlaďte a uložte do lednice.
- Na delší převoz potravin si pořiďte termotašku.
- Rozmražené potraviny už znovu nezamrazujte.
- Ovoce a zeleninu pečlivě umývejte a po rozkrojení skladujte v lednici.
- Dbejte na hygienu rukou.
- Stravujte se jen v důvěryhodných podnicích.
Trocha té prevence versus zkažené léto – za nás je volba jasná. A co vy? Risknete to, nebo dáte nezvaným návštěvníkům stopku?