Co se v článku dozvíte?
Co vlastně detox těla znamená?
Detox je jednoduše řečeno očista organismu od škodlivých látek. Otázka číslo jedna by tedy měla znít, kde se v našem těle ty škodliviny berou?
Opravdovými jedy jsou pro tělo třeba olovo nebo rtuť, ty ale dnes běžně nepotkáte. A pokud ano, na nic nečekejte a utíkejte k lékaři!
Do těla se nám (hlavně skrze potraviny) mohou spíše dostat pesticidy nebo plísně, a to nemluvíme o zvýrazňovačích chuti a barvivech, které na nás v dnešní době číhají všude možně. Svůj podíl viny nese i kosmetika, znečištěné ovzduší nebo třeba plasty s ftaláty a bisfenolem.
Při tzv. „očistě organismu“ ale většina lidí myslí spíše škodlivé látky, které zbytečně zatěžují naše střeva a játra. A ty si s nimi pak musí složitě vyříkávat účty. Možná je tedy lepší otázkou, co všechno budeme považovat za toxin.
Zvláště pokud máte nezdravý životní styl, zatěžujete organismus každý den – nejvíce přidaným cukrem, solí, éčky a transmastnými tuky. Že se vás to netýká a žijete jako fitness hvězda Instagramu? Gratulujeme, očistu nejspíš nepotřebujete! Ale co my ostatní?
Jak by měl vypadat detox
I my ostatní máme štěstí – v každém těle probíhá detoxikace pořád a žádné toxiny se nám nikde ve velkém nehromadí! Za očistu organismu jsou zodpovědná především játra a střeva, svůj podíl ale mají i plíce, kůže nebo ledviny.
A úspěšnost jejich fungování, a tedy detoxikace, závisí na spoustě věcí: stravě, pitném režimu, psychické pohodě a fyzické kondici, ale také na dostatku spánku.
Jak ne?
Je jasné, že smažák s hranolky nepatří mezi nejzdravější potraviny. Když k této oblíbené hospodské klasice přidáte dezert s polevou plnou umělých sladidel a barviv, zapijete to pivem nebo colou, není divu, že vám tělo i mysl vyhlásí stávku. A tak se vyvalíte s plným břichem na gauč a budete do dvou do rána sledovat seriál, i když máte v 6 vstávat. Můžeme vám zaručit, že pak vás ani ta nejzaručenější očistná superšťáva nespasí.
Nenechte se nachytat ani zázračnými kúrami, detoxem v prášku a džusovými výzvami. Jíst celý den jen meloun? Hloupost! V těchto zázračných „detoxech“ většinou tělo nepřijímá dostatek základních živin (typicky budete konzumovat přemíru sacharidů a tělu se nedostanou zdravé tuky a bílkoviny). A ve výsledku tak organismus touto „očistou“ daleko více zatížíte. Zároveň žádné studie zatím nepotvrdily prokazatelný přínos pro zdraví komerčně prodávaných detoxikačních diet.
Takhle ano!
I když má lidský organismus přirozenou schopnost se sám čistit a zbavovat škodlivin, je dobré mu s prací občas pomoct. Třeba tím, že se budete o své vnitřnosti starat jako o miminka. A to pravidelně! Vyhýbat bychom se měli přemíře alkoholu, cigaretám, kofeinu, zbytečnému užívání léků a návykovým látkám. Lví podíl na správném odbourávání těchto škodlivých látek mají játra.
Co umí játra?
Játra jsou čističkou těla. Všechno, co do jater přijde, musí projít přísnou kontrolou. Zpracovávají všechny živiny a vitamíny, ale právě i škodliviny, jako je alkohol nebo cukr. A jak jistě tušíte, tihle dva jim dávají docela zabrat. Mimo to v játrech vzniká žluč, která pak pomáhá zpracovávat smažená a tučná jídla.
Šťáva z celeru vás nespasí
Jestli přece jenom stále toužíte po duševní i fyzické očistě, vyzkoušejte 10denní nebo měsíční detox podle našich rad. Nejedná se o striktní půst ani drastickou dietu, pouze omezíte nebo přidáte některé druhy potravin a zlepšíte své návyky. Myslete nejen na tělo, ale i na mysl a dovolte si během těchto dní více odpočívat. Dejte nohy nahoru a řiďte se (nejen na jaře) těmito pravidly:
10 tipů na správnou očistu organismu
1. Pestrá a vitamíny nabitá strava je základem pevného zdraví. Vitamíny vám pomůže doplnit božsky křupavé lyo ovoce, A pokud potřebujete pošťouchnout k lepšímu jídelníčku něčím netradičním, sáhněte po superpotravinách! Už jste měli lyofilizovaný pyl?
2. Vyspěte se do růžova, a to ideálně osm hodin denně. Žádné ponocování u seriálů – ponořte se raději do říše snů. Které potraviny pomohou se spánkem? Poradíme!
3. Pijte, pijte a pijte! Ano, pitný režim je víc než důležitý. Ovšem zapomeňte na slazené nápoje a alkohol. 2–3 litry filtrované vody denně, to je správná odpověď!
4. Vyhýbejte se tzv. zánětlivým potravinám. K nim řadíme cukry a umělá sladidla, smažená a tučná jídla a alergenní potraviny jako je sója, mléko či potraviny obsahující lepek.
5. Podpořte přirozené pocení těla tím, že se odměníte saunou nebo během. Prohřejte svaly a uvolněte mysl od stresu a napětí, protože i to k očistě organismu patří.
6. Možná budete potřebovat ustálit střevní mikrobiom – pomůžou třeba fermentované potraviny, tibi limonáda, bylinné čaje nebo víc vlákniny ve stravě. Kde ji hledat?
7. Na svačinu si místo bagety dopřejte čisté suroviny: přírodní ořechy, nesířené sušené ovoce nebo klidně ovocné tyčinky. Ty 100% jsou perfektní pro všechny s alergií na ořechy.
8. Proberte svoji kosmetiku a promyslete, zda by vaší pokožce neslušelo víc přírodních produktů bez zbytečné chemie.
9. Dejte šanci bylinkám. Například kopřiva, medvědí česnek nebo pažitka jsou perfektními jarními pomocníky. Vyzkoušet můžete také největší hit posledních let – klíčení.
10. Nezapomeňte na detox od negativních lidí a nezdravých vztahů. Kromě zdraví fyzického bychom totiž neměli zapomínat ani na to duševní.
Naordinovat si jarní očistu může být fajn, ale všeho s mírou. Nenechejte se nachytat na reklamní triky, ušetřete peněženku, zamáčkněte slzu v oku a přiznejte si realitu. Ano, celerová šťáva je zdravá, ale pít ji měsíc v kuse asi nechcete. Totéž špenátové smoothie nebo rozpustné prášky z internetu. Zapomeňte na pocit „žaludku na vodě“ a radši na vodu vyrazte s přáteli. Nebo začněte den zdravou a barevnou snídaní. A bude vám hej i bez jarního detoxu!