3,5 hodiny i s kynutím
10 šneků
Co budete potřebovat?
Na těsto:
- 20 g čerstvých kvasnic
- 280 ml vlažné vody
- 390 g hladké mouky
- 110 g žitné mouky
- 15 g soli
- 45 g másla nebo sádla pokojové teploty
- 1 rozšlehané vejce na pomašlování
Na pesto:
- 70 g vlašských ořechů
- 70 g čerstvého špenátu
- 40 g parmazánu nebo sýra Gran Moravia
- 1 lžička lyofilizovaného oregána
- 3 stroužky česneku
- sůl a pepř podle chuti
- 60 ml olivového oleje
- 2 lžíce limetkové nebo citronové šťávy
Na ozdobu:
- 1 lžíce nasekaných solených pražených dýňových semínek
- hrst naklíčených semínek, my jsme tentokrát použili ředkvičku
Postup
A jak na to? Do velké mísy rozdrobíme kvasnice, zalijeme je vlažnou vodou a rozmícháme. Potom do mísy přisypeme obě mouky, sůl a tuk, který jsme si zvolili (máslo nebo sádlo). Vše vypracujeme a hněteme, dokud není těsto hladké. Doporučujeme použít kuchyňský robot. Těsto se hodí i na rohlíky a upečete z něj i toastový chléb.
Z hotového těsta vytvoříme bochánek, který vložíme zpátky do mísy. Zakryjeme utěrkou a necháme hodinu kynout. Na konci by mělo mít těsto zhruba dvojnásobný objem.
Mezitím, co nám kyne těsto, připravíme si špenátové pesto. Do mixéru s nástavcem na sekání ořechů vložíme vlašáky, špenát, na kousky nakrájený sýr, oregáno, česnek. Dochutíme podle potřeby solí a pepřem. Vše pak rozmixujeme na co nejjemnější konzistenci. Teprve poté přilejeme olivový olej a šťávu z limetky a mixujeme, dokud se nevytvoří hladké pesto.
Tip!
Místo špenátu můžete použít i rukolu, bazalku, mladé kopřivy, medvědí česnek nebo petrželku. A nebojte se pesta vyrobit víc! Ve sklenici v lednici vydrží i dva měsíce a použít ho pak můžete na těstoviny nebo do salátu.
recept a fotky: @devceuplotny
Vykynuté těsto rozválíme na plát o velikosti asi 50×30 cm. V souvislé vrstvě na něj rozprostřeme všechno pesto a srolujeme. Roládu krájíme na kousky o šířce asi 4 cm a vzniklé šneky vyskládáme do formy o průměru 24 cm. Nezapomeňte mezi nimi nechat rozestupy, ještě nakynou!
Šneky na plechu necháme kynout dalších 30–45 minut. Troubu předehřejeme na 200 °C, vykynuté šneky potřeme vajíčkem a pečeme 30–35 minut.
Po vytažení z trouby je necháme vychladnout a před servírováním ještě dozdobíme sekanými dýňovými semínky a naklíčenou ředkvičkou. Klíčení je snadné a s naším návodem ho zvládne každý. Ředkvičky potřebují ve sklenici asi 4–5 dnů, než vyklíčí. Dají se pak ale použít i do polévek, na chleba s pomazánkou nebo do smoothie. Šneky zahalí do štiplavého závoje plného vitamínů, mňam!