Kalifornská rada pro produkci mandlí (Almond Board of California) hlásí rekordní sklizeň. Počet nasbíraných plodů je oproti loňskému roku vyšší o celých 30,7 %. Letošní mandle jsou však celkově menšího vzrůstu, což znamená, že ani jádra v premium kvalitě nebudou tak velká, jak jste zvyklí. Sklizeň probíhá od září do listopadu, současné odhady sklizených mandlí v této sezóně předpovídají až 1,91 milionů tun plodů!
Dodavatelé i odběratelé jsou s aktuální cenou mandlí na trhu spokojeni, jejich poptávka pro budoucí rok se ale nijak zvlášť nezvýšila. Dodavatelé proto budou nuceni zajistit nové smlouvy a začít spolupracovat s většími a stabilnějšími obchodníky, což by mohlo vést k ustálení ceny mandlí na trhu a minimalizaci možných škod.
Cena kešu je v tomto roce nejnižší za posledních 10 let! Důvodem je nadprůměrná úroda letošního jara. Ceny se však z pohledu dodavatelů pohybovaly v opravdu hraničních číslech. Ceny kešu ořechů z Vietnamu poklesly až o 11 % oproti průměru z předchozích 6 měsíců a lze očekávat, že díky tomu spadnou ceny i u ostatních světových distributorů. Až 50 % úrody pochází ze severní Afriky, pro tamní pěstitele je letošní nízká cena suroviny téměř likvidační.
Ve druhé polovině roku 2020 se exportovaly především ořechy z východní Afriky a Indonésie. Ořechy těchto dodavatelů jsou o poznání větší a jejich producenti jsou zároveň mnohem lépe finančně ohodnoceni.
Nejvíce producenty brzdí nejisté vyhlídky na období nadcházející sklizně a horšící se situace s globální distribucí zboží.
Stejně jako kešu jsou i para ořechy na pomyslném dně vývoje ceny za posledních deset let. Je to ovlivněno především nepříjemnou globální situací spojenou s onemocněním COVID-19. Jeden z předních dodavatelů para ořechů, Bolívie, čelila a stále čelí těžkému období pandemie. Zpracovatelé para ořechů musí kvůli pandemii redukovat množství pracovníků a zároveň se nestabilní finanční situace promítla i do možností investovat do technologických procesů. Ke všemu probíhají v Bolívii také dramatické politické změny a není jisté, jak nové volby ovlivní chod země – a tím i export para ořechů do světa.
V sezóně 2020/2021 se očekává mírný pokles celosvětové produkce na 25 500 metrických tun.
Ceny para ořechů jsou dlouhodobě nízké, ale nárazově mohou stoupat kvůli omezené dostupnosti plodin pro následující sklizeň. Informace o nové úrodě a její ceně zatím bohužel nejsou dostupné.
Na tureckém trhu vládne zmatek, a to nejen z důvodu nejisté politické situace, ale i měnové politiky. Právě turecká lira, která vůči dolaru letos ztratila přibližně pětinu své hodnoty, je hlavním faktorem pro cenový tlak na trh ořechů a plodin. Sklizeň lískových ořechů pro následující období je však v pořádku a žádné výrazné problémy s kvalitou nejsou hlášeny.
Největším odběratelem tureckých lískových ořechů je společnost Ferrero, která má na trhu obrovskou kupní sílu a dalo by se říci, že do jisté míry udržuje stabilní cenu. Díky velké poptávce odebírá Ferrero ořechy i z malých farmářských oblastí. Farmáři však nejsou ochotni prodávat svou úrodu velkým korporacím za minimální ceny, proto se musí firmy přizpůsobovat cenovým požadavkům pěstitelů, které jsou vyšší, než by si firmy přály. Vzhledem ke špatné politické i měnové situaci toho využívají farmáři ve svůj prospěch, takže do budoucna můžeme očekávat nárůst ceny lískových ořechů.
To potvrzují i průběžná data z ledna. Sklizeň je v souladu s odhady, dobré podmínky zajistily producentům nejen dostatečné množství ořechů, ale také bezproblémové sušení. Od září se sice původní cena lískových ořechů zvyšuje, ale díky devalvaci turecké liry vůči euru evropský zákazník změnu zatím výrazněji nepocítí.
Sklizeň a další fáze distribuce pekanových ořechů proběhly velmi podobně, jako v předchozích letech. Už teď proto víme, že v roce 2021 můžeme očekávat stejnou kvalitu i cenu jako letos.
V Gruzii letos očekávají větší úrodu pekanových ořechů, v USA bude produkce podobná jako v minulém roce. Třetím významným producentem pekanů je Brazílie, kde se očekává o něco sušší jaro vlivem ochlazování tichomořských vod. Pěstitelé tak začínají instalovat zavlažovací systémy, aby předešli malým výnosům.
Vlašské ořechy ze Spojených států postihl v posledních letech silný pokles ceny, která se ale letos stabilizovala. Vývozci uvádí, že díky poslední hojné sklizni prodávají obrovské množství ořechů ve skořápce především do Indie, Číny a Turecka.
Sklizeň v Americe v průběhu října byla až o 20 % větší než minulý rok, pandemie nemoci COVID-19 ji výrazněji neovlivnila a ořechy splňovaly veškeré nároky na kvalitu.
Z Číny hlásí producenti 5% nárůst množství sklizených ořechů oproti sezóně 2019/2020. Pomrzlou úrodu z provincií Shanxi, Hebei a Gansu doplnila úroda nově vysazených mladých ořešáků. Díky chladnějšímu podzimu se můžeme těšit na ořechy v lepší barvě a textuře, budou však o něco menší.
Jižní Afriku letos zasáhly vysoké teploty, které měly vliv na produkci makadamů. Teplo způsobilo přemnožení hmyzu, který likvidoval úrodu. I přes značnou ztrátu se ale neočekává špatná sklizeň, především díky nadprůměrnému množství srážek. Podobně jako ve většině oblastí, i tamější zemědělství ochromila pandemie COVID-19. Nejvíce postižena byla Keňa, která se potýkala se zpožděním dodávek a zaznamenala rovněž úbytek objednávek. 70 % sklizně makadamových ořechů se však podařilo prodat za stabilní cenu již v červnu.
V Austrálii předpokládají i přes velká sucha slibnou sklizeň makadamů, a to až 12 600 tun jader bez skořápky (při vlhkosti suroviny 3,5 %). Novým podmínkám kvůli pandemii COVID-19 se tamní zemědělci rychle přizpůsobili a díky stoupajícím požadavkům odběratelů zpracovávají i jádra menšího vzrůstu, než je u australských ořechů běžné.
Čína, Rusko a Severní Korea očekávají větší sklizeň než v loňské sezóně, což by tržní cenu piniových oříšků z těchto oblastí mohlo snížit. Kvůli pandemii byly rusko–čínské hranice od března uzavřeny, v důsledku čehož došlo ke zpomalení celého trhu. Čínští producenti se hodlají i přes dvojnásobné výnosy zaměřit především na nasycení domácího trhu, takže výrazné změny na tom světovém se neočekávají.
Kvůli omezené nabídce piniových oříšků z Evropy byla jejich cena začátkem roku 2020 nejvyšší za poslední léta. Začátkem června však cena začala pomalu klesat. Z důvodu omezení aktivity v oblasti gastro průmyslu byly objednávky dramaticky nižší a dodavatelé museli spoléhat na kupní sílu menších odběratelů (domácí kuchaře a běžného maloobchodního zákazníka), pro které snížili ceny kvůli dostupnosti.
V USA se letos kvůli chladnějšímu počasí sklizeň opozdila. Přesto však můžeme očekávat od amerických dodavatelů dostatek pistácií. Pěstitelé sklidili na 469 000 tun ořechů. Americký trh letos výrazně ovlivní nárůst íránských dodávek, další cla mezi Čínou a USA, či dopad COVID-19 (zejména na vývozní segment). Objem vývozu pistácií ve skořápce se do března 2020 pohyboval do 100 000 tun, což znamená pokles o 22 % ve srovnání s úrodnějším rokem 2017.
Írán na tom ovšem není o moc lépe. Kromě narušení trhu pandemií COVID-19 měly na íránský vývoz negativní vliv i faktory jako pozdní sklizeň, devizové restrikce uložené vládou, nebo omezení logistiky a peněžních převodů. Vzhledem k atraktivní ceně íránských pistácií však objednávky významně porostou.
Pro turecké pistácie bude 2020/21 historicky rekordní sezónou. Brzká předpověď velikosti úrody odhaduje zhruba 325 000 tun plodů ve skořápce, což je čtyřikrát více než v sezóně 2019/20.
Španělsko po loňském propadu očekávalo zvýšení produkce na 2500 tun pistácií, předpověď se však nevyplnila. Na vině je především deštivé jaro, které nepříznivě ovlivnilo opylování stromů, a vysazení nových sadů výpadek nepokrylo. Ze Španělska můžeme na trhu očekávat dodávku jen okolo 1800 tun.
Od čínské produkce se v sezóně 2020/21 očekává více než 17 milionů tun, což je více než minulý rok, nárůst je však menší, než se očekávalo na začátku sezóny. Došlo také ke zpoždění kvůli nepříznivým podmínkám – nadměrné úhrny srážek na severovýchodě Číny způsobily, že arašídy nejsou schopny dostatečně rychle vyschnout, což způsobuje průtahy.
S nástupem pandemie koronaviru od poloviny března 2020 došlo k liberalizaci řízení dopravy v různých regionech Číny, což značně omezilo distribuci. Ceny arašídů v hlavních produkčních oblastech prudce vzrostly a počátkem dubna dosáhly vrcholu, zejména kvůli omezené nabídce a spekulacím na trhu. Předpokládá se, že také čínská sklizeň arašídů bude letošní pandemií negativně ovlivněna. Produkce a spotřeba arašídového oleje však naopak vzrostla. Přestože je letošní sklizeň silnější, než loňská, cena arašídů se drží stále nízko.
USA se potýká s více problémy. Loňská úroda byla méně kvalitní a letos tamní obchodníci čelí vývozním omezením na mezinárodní trh. Soustředí se proto na vysázení nových plodin a zaměří se především na kvalitní péči o surovinu.
Argentinská komora pro produkci arašídů (CAM) zhodnotila podmínky loňské sezóny jako velmi dobré, kvalita suroviny prý byla optimální. Při sklizni 351 214 hektarů se předpokládá celková produkce okolo 1,32 milionů tun arašídů ve skořápce.
Po velmi špatné úrodě sezóny 2018/19 se letos Brazílie pyšní velkou a kvalitní sklizní, čímž se vedle Argentiny staví mezi nejjistější dodavatele arašídů na trhu. Od obou států se očekává stabilní kvalita suroviny. Zároveň se na světový trh dostávají i arašídy z Indie, kde došlo k 21% nárůstu plochy, na níž se podzemnice olejná pěstuje. Sklizeň v sezóně 2020/2021 se odhaduje na 6,8 milionů tun, což je 9% nárůst oproti minulému roku.
Datle
Opatření související s pandemií COVID-19 zasáhla pěstitele datlí už v době opylování, proto žádnou velkou ztrátu nečekáme. Díky úsilí farmářů a podpoře úřadů v této době zůstane letošní úroda datlí pandemií nedotčena. Sklizeň v následujícím roce bude pravděpodobně slabší, deficit však bude možné vyrovnat přenesením zásob ze sklizně v aktuální sezóně 2020/21.
Meruňky
Ačkoliv oficiální odhad produkce pro období 2020/2021 ještě nebyl zveřejněn, očekává se, že turecká sklizeň meruněk dosáhne přibližně 78 000 tun plodů. Ve srovnání s loňským rokem se jedná o 22% pokles produkce. Na vině jsou mrazy letošního dubna. Asociace vývozců v Egejském moři uvedla, že od 1. srpna 2019 do 20. června 2020 činil vývoz až 91 037 tun (237,5 milionů USD), což je o 3 % méně než ve stejném období předchozí sezóny. Celé sušené meruňky představovaly 85 % dodávek, zatímco průmyslové a řezané tvořily zbývajících 8 a 7 %.
Fíky
Podle průmyslových zdrojů se předpokládá, že produkce dosáhne přibližně 75 000 tun fíků, to znamená pokles o 15 % oproti loňskému roku. Turecké fíky se vyvezly v objemu 60 861 tun, což je o 18 % více než ve stejném období minulé sezóny. Celé sušené fíky představovaly 75 % vývozu, následovaly pasty (16 %), řezané sušené fíky (7 %) a další formy – šroty, pražené, atd. (2 %).
Švestky
V USA očekávají v sezóně 2020/21 menší úrodu švestek, která povede k mírně nedostatkovému zásobování a tlaku na zvyšování cen. Ovoce v sadech zraje do prvotřídní kvality, ale pandemie COVID-19 způsobila problémy s distribucí, zejména na exportních trzích.
V Chile předpokládají, že produkce v roce 2020 bude nejmenší za posledních 10 let, a to především kvůli nízkým teplotám, suchu a ztrátám surovin.
Rozinky
Rozinky si na trhu vedou už delší dobu dobře. Ceny jsou výhodné a stabilní, neočekáváme žádný dramatický skok. Nejvýraznějším vývozcem je momentálně Jižní Afrika. Díky silné úrodě, dobré kvalitě a relativně nízké ceně dokázali tamní producenti vytlačit z trhu konkurenci. Poznamenáno tím bylo například Turecko - turecké rozinky ztratily na trhu svou pevnou pozici, protože dodavatelé odmítli přistoupit na nižší ceny.
V krátkosti jsme vám představili, jak bude vypadat úroda v letošní sezóně 2020/21. Co to znamená pro vás, jakožto koncové zákazníky?
Ve Světě plodů kontrahujeme klíčové suroviny na rok dopředu. Kontraktem si zajistíme nejen množství suroviny, která by jinak nemusela být dostupná celý rok, ale také pevnou cenu, stálou kvalitu a dokonce čerstvost. Zaplacené zboží si po částech necháváme posílat během roku, takže kvalita ani ceny se u nás nijak výrazně měnit nebudou. Můžete se však těšit na křupavé americké mandle odrůdy Carmel, které se díky velké úrodě konečně dostanou i na evropský trh za velmi příjemnou cenu!