Co se v článku dozvíte?
GMO ve zkratce
V každém organismu můžeme najít přirozený gen určující konkrétní vlastnost. Pokud takový gen přeneseme do jiné rostliny nebo jej naopak odstraníme, mluvíme o genetickém inženýrství nebo genetické modifikaci. Geneticky modifikovaný organismus, tedy rostlina, zvíře nebo mikroorganismus, je ten, u něhož byla pozměněna jeho genetická výbava. Změna se provádí cíleně a výsledkem je organismus s vlastnostmi, které se v přírodě běžně nevyskytují. Může jít například o zvýšenou odolnost vůči škůdcům, vyšší výnos nebo delší trvanlivost.
První GMO plodinou, která se v České republice mohla pěstovat, byla BT kukuřice. Jde o kukuřici, do které se uměle vnesl gen z bakterie Bacillus thuringiensis. Rostliny díky tomu produkují BT toxin, s pomocí kterého hubí své nepřátele, housenky zavíječe kukuřičného. Mezi nejčastěji modifikované zemědělské plodiny se řadí řepka olejka, vojtěška, kukuřice nebo sója.
Co je certifikát Non-GMO?
Certifikát Non-GMO je potvrzení, že firmy (a ani jejich dodavatelé nebo výrobci) nevyužívají geneticky modifikované suroviny. A to jak při zpracování samotných surovin, tak v procesu výroby konečného produktu. V zahraničí funguje certifikace Non-GMO už poměrně dlouhou dobu. Například v Rakousku, Německu, Slovensku, Maďarsku, Polsku, ale i v dalších zemích je běžná, v České republice je certifikát dostupný od roku 2017 pod názvem Bez GMO. Na základě nařízení EU (1, 2) byl vytvořen standard pro Českou republiku, který podporuje i ministerstvo zemědělství.
Proč je certifikát důležitý?
Všichni dnes věnujeme velkou pozornost tomu, co si kupujeme a následně konzumujeme. V obchodech dáváme přednost produktům bez chemických přísad, ovoci nebo zelenině bez pesticidů a vysoce průmyslově zpracovaným potravinám se vyhýbáme obloukem. Certifikace Non-GMO slouží především k tomu, aby si byli spotřebitelé jistí, že vyráběné produkty neobsahují geneticky modifikované složky. Podle nařízení EU by sice měly být všechny produkty obsahující GMO složky řádně označeny (s výjimkou léčiv a potravin obsahujících méně než 0,9 % GMO složek). Tato informace by měla být uvedena ve složení, pokud však na obalu uvidíte zelenou nálepku Bez GMO, můžete si čas strávený studováním etiket s klidem ušetřit.
Co certifikace zaručuje?
Označení Non-GMO zaručuje, že na celý proces výroby, tedy od surovin až po konečnou výrobu, nebyla využita a použita složka nebo produkt, který by byl geneticky modifikovaný. To se pravidelně ověřuje certifikovanou nezávislou firmou. Kromě celého procesu se kontroluje také distribuce potravin.