Prodejny jsou stále otevřeny. Po-Pá 9:00-18:00, So 9:00-12:00. Čekáme na vás!

BIO potraviny a ekologické zemědělství

 

Nálepky bio, eko nebo organic vidíte na obalech každou chvíli. Jaký je mezi takto označenými potravinami rozdíl a co to vlastně znamená v praxi? Pojďme se podívat, co znamená, když je potravina označená jako bio nebo organic, a jak je to s požadavky na ekologické zemědělství. 

 
organic-certifikát
 

Jak poznáme potraviny z ekologické produkce?

Obecně označení organic či bio zaručuje, že potravina či produkt splnili požadavky kladené organizacemi vydávajícími příslušné certifikáty. Americké označení organických produktů zaštiťuje certifikát USDA Organic, u potravin certifikovaných v EU najdete zelený lístek označující bio kvalitu. Ve své podstatě jde o označení produktů pěstovaných podle stejných principů, liší se jen terminologie a specifické parametry každé normy.

ORGANIC-logo-usda-eu-cz
Loga organic certifikátů z USA, EU a Česka, zdroje obrázků: 1, 2, 3
 

EU od roku 2010 sjednotila vizuál pro označování bio a organic produktů pro všechny členské země. To ulehčuje orientaci spotřebitelům, kteří se už nemusí probírat řadou certifikací z různých zemí. Proto když na obale uvidíte logo na zeleném pozadí, můžete si být jistí, že produkt je zpracovaný, dopravený a skladovaný za přísně kontrolovaných podmínek. Logo může být použito pouze na produkty, které obsahují alespoň 95 % surovin organického původu. Zbylých 5 % musí splňovat další požadavky v souladu s nastavenými pravidly. 

Z lokálních označení se můžete setkat třeba s německým certifikátem BIO nach EG-Öko-Verordnung, české bio produkty jsou označené zeleným pruhovaným půlkruhem.

 
organic-ekologicke-zemedelstvi
 

Co znamená označení eko, bio a organic v praxi?

Ekologické zemědělství pro pěstitele a chovatele znamená spoléhat se na obnovitelné zdroje a neznečišťovat životní prostředí. Musí také dbát na udržení úrodnosti půdy a zachovávat biodiverzitu. To je zajištěno například pravidelným střídáním různých plodin, díky čemuž není půda jednostranně zatížená. 

Rostliny by měly čerpat živiny především z půdy, je zakázáno používání minerálních dusíkatých hnojiv a geneticky modifikovaných surovin. Produkty ekologického zemědělství nesmí být ošetřeny pesticidy a při zpracování potravin nesmí být použity žádné látky zvýrazňující chuť, umělá sladidla, barviva či dochucovadla

 
organic-farmaření
 

A nejde jen o rostliny. V živočišné výrobě musí farmáři zvířatům zajistit dostatečný přístup k volným výběhům, zároveň se klade velký důraz na to, čím jsou krmena a jestli nejsou během života zbytečně izolována.

Standardy amerického ministerstva zemědělství jsou v zásadě podobné. USDA Organics zakazuje používání geneticky modifikovaných surovin, umělých hnojiv a pesticidů a jiných chemických látek, zvířata musí žít v důstojných podmínkách, krmivo musí pocházet z ekologických zdrojů a nesmí obsahovat antibiotika ani růstové hormony.

Z certifikovaných organic produktů vám ve Světě plodů nabízíme třeba belgickou vegan čokoládu. A pokud si rádi dopřejete klidnou chvilku s šálkem čaje, zkuste náš zázvorový nebo citronový moringa čaj. Zaručeně vás postaví na nohy!

 

 

logo_small