Fairtrade

 

Označení potravin FAIRTRADE zaručuje, že daný produkt splňuje určité sociální, environmentální a ekonomické standardy při obchodování. Smyslem je snaha poskytnout zemědělcům, řemeslníkům nebo dalším zaměstnancům ve všech zemích světa odpovídající ohodnocení za práci a suroviny. A kolik to je? Přesně tolik, aby se mohli důstojně uživit.

fairtrade-certifikat

 

Není to však jen o penězích. Fairtrade organizace zajišťují nejen spravedlivé obchodní podmínky, ale také dodržování lidských práv včetně zákazu nucené a dětské práce nebo mezinárodních úmluv o pracovněprávních vztazích (například rovnost pohlaví). V neposlední řadě je FAIRTRADE zárukou šetrnosti k životnímu prostředí a přírodním zdrojům, navíc máte jistotu, že v takto označených produktech nebyly suroviny geneticky modifikované. Vše je založeno na transparentnosti, dialogu a respektu k lidem.

Na tyto principy dohlíží mezinárodní organizace Fairtrade International a World Fair Trade Organization, které kontrolují dodržování zásad, vydávají příslušné certifikáty a také sdružují dovozce a producenty z celého světa. Fairtrade poskytuje pomoc především menším producentům z méně rozvinutých zemí jižní polokoule, a tak mezi nejčastější suroviny, které nesou označení FAIRTRADE, patří káva, čaj, čokoláda, kakao, třtinový cukr nebo ovoce

 

oznaceni-fairtrade

 

Černá známka FAIRTRADE označuje zboží vyprodukované a obchodované v rámci systému fairtrade: všechny suroviny musí pocházet od certifikovaných producentů. Tato známka označuje většinou jednosložkové produkty (banány, káva apod.), které mají jasný dodavatelský řetězec.

znamka_FAIRTRADE_slozeny

 

Pokud se jedná o výrobek složený (například sušenky, čokoláda apod.) a všechny suroviny tohoto produktu pocházejí od certifikovaných výrobců, je známka FAIRTRADE doplněna o šipku, která odkazuje na další informace uvedené na zadní straně produktu. 

fairtrade-pro-suroviny

 

Pokud pochází z fairtrade obchodu pouze jedna složka výrobku, je známka bílá a vpravo je označena daná surovina. Může se tak jednat třeba o kakao nebo cukr v cereáliích.

 

 

logo_small