Pistácie

Nejprodávanější

MYX OŘECHY EXCLUSIVE 1 image
 
od 37 Kč
(od 32 Kč bez DPH)
Pistácie loupané RAW nepražené 1
 
od 55 Kč
(od 48 Kč bez DPH)
Pistácie RAW neloupané ořechy 1
 
od 208 Kč
(od 181 Kč bez DPH)
Pistácie pražené solené ořechy 4 image
 
od 215 Kč
(od 187 Kč bez DPH)
BRAINFOOD 1
 
od 305 Kč
(od 265 Kč bez DPH)
007 Pistácie blanšírované z Iránu 1
 
od 102 Kč
(od 89 Kč bez DPH)
Pistácie ořechová pasta 1 image
 
386 Kč
(336 Kč bez DPH)
Perfect Pistachio 1024x
 
156 Kč
(136 Kč bez DPH)
9 položek celkem
Pistácie loupané RAW nepražené 1
od 48 Kč bez DPH
od 55 Kč
Pistácie RAW neloupané ořechy 1
od 181 Kč bez DPH
od 208 Kč
MYX OŘECHY EXCLUSIVE 1 image
od 32 Kč bez DPH
od 37 Kč
Pistácie ořechová pasta 1 image
336 Kč bez DPH
386 Kč
007 Pistácie blanšírované z Iránu 1
od 89 Kč bez DPH
od 102 Kč
Pistácie pražené solené ořechy 4 image
od 187 Kč bez DPH
od 215 Kč
021 Pistácie v čokouhlí 1
od 128 Kč bez DPH
od 147 Kč
BRAINFOOD 1
od 265 Kč bez DPH
od 305 Kč
Perfect Pistachio 1024x
136 Kč bez DPH
156 Kč

Pistácie

                                  

Pistácie jsou oblíbenou pochoutkou napříč všemi generacemi. Jsou význačné svojí specifickou nasládlou chutí, zaujímají místo jakožto ingredience v oblasti kuchyně a cukrářství, jako součást sladkých i slaných dezertů, zároveň obsahuje mnoho vitamínů a prospěšných látek a je známá svými blahodárnými účinky na zdraví člověka.

O pistáciích

Pistácie Pravá patří do čeledi ledvinkovité. Z několika desítek odrůd a druhů, je jediná, která má jedlé ořechy a využívá jako potravina. Rostou na stromech 5 - 6 metrů vysokých v trsech, podobných vinné révě, obaleny ve slupce a skořápce, když slupka zčervená, je to znamením, že je pistácie zralá, a připravená na sklizeň. Strom pistácie roste i několik set let, nejvyšší produkce dosahuje po 20 letech, kdy lze z jednoho stromu získat až padesát kilogramů plodů.

Pistácii se daří hlavně v suchých subtropických polopouštních oblastech, s ročními srážkami od 20 do 40mm, mezi hlavní producenty tedy přirozeně patří země, které se nacházejí v subtropickém pásu, zároveň však dobře snáší i velké teplotní rozdíly, od -10 do +40 stupňů.

Strom pistácie se původně rozšířil z oblasti blízkého východu, z oblasti Íránu, který je hlavním ze světových producentů pistáciových oříšků, právě z Íránu pocházejí pistácie té nejlepší kvality. Následované Spojenými státy, které jsou v pěstování a exportu celosvětově na druhém místě, daří se jim v oblasti Kalifornie, v tzv. Centrálním údolí, a Tureckem. Dalším významnými producenty jsou Řecko a Sýrie. Oblast Dálného východu pokrývá produkce hlavně z Číny.

Významný zdroj živin

Mají vysokou výživovou hodnotu. Pro svůj vysoký podíl bílkovin a tuků jsou kvalitním zdrojem energie, zároveň mají čtyřikrát méně kalorií než ostatní oříšky, asi 100g dodá 557 kalorií, zlepšují látkovou výměnu v organizmu. Jsou bohaté na vitamín B, důležitý pro nervovou soustavu a svaly, A a E pomáhající při detoxikaci organizmu. Hodí se zejména pro těžce pracující a lidi pod velkou fyzickou, ale i psychickou zátěží, sportovce a studenty.

Vysoký obsah železa a mědi

Pistácie obsahují velké množství minerálních látek, zejména měď a vysoké množství železa, pouhých 100g dodá tělu 144% denní dávky mědi. Tyto prvky se podílejí na tvorbě krve, pomáhají při procesu krvetvorby v kostní dřeni a pomáhá při pronikání železa do červených krvinek. Hodí se pro lidi trpící poruchou krvetvorby a lidi trpící anémií.

Pro zdravé srdce

Vzhledem ke svému nízkému obsahu tuku, už jen pár kousků pistácie pomáhá snížit množství cholesterolu v krvi, snižuje riziko krevních sraženin a může významně pomoci při snížení rizika infarktu a při stresových situacích pomáhá snížit krevní tlak.

Těhotenství

Pistácie mohou být i významným přínosem pro těhotné ženy, které potřebují více energie, minerálů a vitamínů, zejména proto, že obsahují vysoký podíl kyseliny listové, důležité pro růst a vývoj plodu, podporuje vývoj jeho nervové soustavy, mozku a míchy. Těhotné ženy by se měli zaměřit hlavně na přírodní pistácie bez jakékoliv chemické úpravy a vyhýbat pistáciím soleným a těmi s přidanými aditivy, které pro ně mohou být nebezpečné.

Obsah vitamínů

Vitamin A – Podporuje zrak (prevence zánětů oka, šerosleposti…), imunitu, důležitý antioxidant

Vitamin B – Nezbytný funkci nervového systému a fungování metabolismu

Vitamin C – tvorba aminokyselin, zvyšuje pevnost cév, dásní, stimuluje vývoj kostí, zubů a chrupavek

Vitamin E – Antioxidant, zpomaluje stárnutí buněk, prevence proti mutacím buněk a nádorovým onemocnění, zvyšuje plodnost

Vitamin K – Prevence poruch krevní srážlivosti a řídnutí kostí a zubů

Kyselina listová – Důležitý pro těhotné ženy, podporuje vývoj plodu a růst

Zajímavosti

Pistácie, a všeobecně všechny oříšky byly považovány až do nedávna za velmi tučné, způsobující přibírání, ale opak je pravdou, pistácie obsahují vzhledem ke své výživové hodnotě jen minimální obsah tuků, což je dělá vhodným pokrmem pro hubnutí, využívaných při dietách. Už malé množství ořechů uspokojivě zasytí.

  • extrémně hořlavé, proto se nikdy neskladují v příliš velkém množství, může dojít i k jejich samovznícení
  • bohaté na minerály a vitamíny, doporučená denní dávka je 15 pistácií