Co se v článku dozvíte?
Co je synergie potravin?
Konzumace kvalitních přirozených potravin je klíčovým faktorem k pevnému zdraví. Že i bez diet můžeme být zdraví nás přece učili už ve školce. Ale co kdyby existoval způsob, který by vám umožnil vyždímat z každé suroviny ještě víc než jste si kdy dokázali představit?
Synergie potravin spočívá v kombinování specifických vitamínů, enzymů či minerálů ve stravě pro jejich maximální vstřebatelnost. Jednoduše řečeno: Pokud vhodně zkombinujete dvě suroviny, zvýší se vstřebatelnost prospěšných látek.
Jak to funguje?
Potravinová synergie je důležitá ve smyslu dostatečné výživy lidského organismu, což je komplexní a složitý proces. Na to, abychom z každého snědeného sousta vytěžili maximum, potřebujeme, aby vstřebatelnost živin byla co možná největší. Proto je výhodné některé potraviny konzumovat společně. Spojitost mezi určitými nutrienty je vybudována procesem evoluce, což potvrzuje i výzkum o potravinové synergii z Cambridgeské Univerzity. Návrat „ke kořenům“ také mnohým z nás odpoví na dvě pravděpodobně nejčastěji kladené otázky: „Co by lidé měli jíst?“ a „Jak ovlivňuje strava naše zdraví?“
4 důvody proč aplikovat potravinovou synergii
1. Na tvarech záleží
Každičká potravina se skládá z mnoha milionů molekul a i drobné změny v těchto molekulách mohou mít vliv nejen na samotnou potravinu, ale později i na naše zdraví.
Příkladem „dvojjazyčnosti“ molekul nám může být kyselina olejová, jejíž -cis izomer, známý jako omega-9 mastná kyselina, má chemickou vazbu zahnutou. Toto zahnutí způsobuje, že její účinky na lidské zdraví jsou pozitivní. Kyselina -cis olejová, konzumovaná především v podobě olivového oleje, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a krevní tlak. Její plochá -trans verze, která se vyskytuje především ve ztužených tucích, má ale řetězec rovný, což vede naopak ke zvyšování hladiny cholesterolu a při nadměrné konzumaci ztužených tuků, až k nadváze a kardiovaskulárním onemocněním. Chcete-li se dozvědět o tucích více, přečtěte si náš článek!
Cis a -trans varianty mají změněnou „pouze“ orientaci takzvané funkční skupiny v molekule, ale ve skutečnosti jde na molekulární bázi potravin o mnohem víc. Správné vstřebávání chemických látek v lidském těle a jejich metabolická přeměna je z velké části úkolem tenkého střeva, jehož mikrobiom je nutné řádně vyživovat. Proto je důležité, aby náš jídelníček byl vyvážený a nutrienty, které v potravinách konzumujeme, si navzájem pomáhaly ve svém vstřebávání.
2. Léky jsou pro nemocné!
Jídlo je mnohem složitější než léky, a přesto mu spousta lidí nevěnuje dostatečnou pozornost! Nezřídka dochází k tomu, že přeceňujeme účinek jedné izolované živiny na úkor pestrosti celého jídelníčku. Největší nebezpečí v tomto ohledu hrozí amatérským silovým sportovcům, kteří často suplementují všemožné vitamíny nebo dokonce hormony, a při své honbě za dokonalým tělem zapomínají na neblahé důsledky, které s sebou toto chování nese.
Přitom je to právě zdravá kombinace potravin a stravovacích návyků, díky nimž můžeme nejen při sportu dosahovat maximálních výkonů. Zkuste příště místo hrstky prášků sáhnout po vyvážené kombinaci kvalitních surovin. Skvěle vám k tomu může dopomoct náš sváčonosič, se kterým je kombinování potravin opravdu hračka!
3. Vzorcem proti obezitě
Synergie potravin nás má také upozorňovat na důležitost stravovacích vzorců, jimiž se zabýval Michael S. K. Lockheart ve svém výzkumu. Tyto vzorce úzce souvisí s civilizačními chorobami – těmi se zabývá nutriční epidemiologie a je známo, že se opakovaně propisují napříč celou populací. Zároveň se ukazuje, že Američan bude mít jiné stravovací vzorce než Asiat či Evropan. Od těchto vzorců se odvíjí i způsoby synergizování potravin v jednotlivých kulturách. Západní kuchyně má na poli zdravého kombinování potravin ještě co dohánět, zatímco Středomoří se v tomto honu za dlouhověkostí drží na špičce.
Z Lockheartova výzkumu také vyplývá, že koncept potravinové synergie vede k novému, vědecky založenému myšlení o výživě a může pomoci vybudovat racionální základ budoucí výživové politiky. Principem potravinové synergie by lidstvo v budoucnu mohlo bojovat proti obezitě a dalším civilizačním nemocem.
4. Celek je více než součet částí
Výživa nikdy nebyla, a nikdy ani nebude, o izolovaných živinách i přes to, že s nimi úzce souvisí. Veřejnost je v posledních letech, co se výživy týče, hodně zmatená. Jako příklad si můžeme uvést problematiku konzumace potravin s přirozeně vysokým obsahem tuku. Politika odpůrců konzumace těchto produktů praví, že se máme vyhýbat například olivám, aniž bychom se zamysleli nad tím, zda by pro nás olivy nemohly být právě proto cennou potravinou. V návaznosti na tento fenomén dochází k exponenciálnímu rozšiřování specifické nutriční podvýživy i v bohatých západních státech, a čím dál častěji také k poruchám vstřebávání jednotlivých živin. V posledních letech se například velkým problémem (zkoumaným vědci z mnoha předních světových univerzit) stává nesnášenlivost lepku, neboli celiakie.
Pět kombinací pro zdravější den
Pokud se myšlenkami navrátíme zpět do školních lavic, přesněji do hodin biologie, a pokusíme se vzpomenout si na výklad o vitamínech, možná se dobereme prvního příkladu potravinové synergie. Vitamín C zvyšuje absorpci železa v těle. Je vám tato věta povědomá? Často ji můžete dohledat i na všemožných fórech o zdraví. Pojďme si společně ukázat, u jakých potravin můžeme využít znalosti o molekulách pro lepší vstřebávání.
Banán + jogurt
V této snídaňové kombinaci dochází rovnou k trojité synergii vitamínů B (kyselina listová, vitamin B6 a B12). Společně toto trio snižuje hladinu aminokyseliny homocysteinu, která při vysokých hladinách poškozuje výstélku cév, což může vést k infarktu či mozkové mrtvici. Pro vyšší obsah vlákniny můžete vaši snídani obohatit také kvalitními českými ovesnými vločkami, a pokud rádi mlsáte, zkuste raději naši nejoblíbenější kakaovou granolou, která vám jistě dokonce i v pondělí ráno pozvedne koutky vzhůru.
Bobulové ovoce + hořká čokoláda
Tentokrát tu máme dokonale synergickou svačinku dlouhověkosti. Nedávná studie totiž zjistila, že fytochemikálie kvercetin a katechin, které se vyskytují ve výše zmíněných potravinách, společně pomáhají zastavit shlukování trombocytů, neboli krevních destiček. Ty hrají důležitou roli při tvorbě sraženin. Nadměrné srážení krve může vést k infarktu nebo plicní embolii. Tak co, přihodíte si příště ke kvalitní čokoládě z Madagaskaru ještě hrst borůvek?
Mrkev + Avokádo
Jíst spolu se zeleninou trochu „zdravého tuku“ pomáhá vašemu tělu při vstřebávání ochranných fytochemikálií. To jsou biologicky aktivní látky obsažené v rostlinách, které někdy bývají označovány také jako barevné pigmenty. Pomáhají při prevenci nejrůznějších onemocnění. Patří mezi ně například lykopen z rajčat či lutein z tmavě zelené zeleniny. Nedávná studie měřila, jak dobře byly fytochemikálie absorbovány poté, co lidé jedli salát, mrkev a listový špenát spolu s 50 gramy avokáda, nebo bez něj. Skupina konzumující zeleninu s avokádem absorbovala 8,3krát více alfa-karotenu a 13,6krát více beta-karotenu (oba pomáhají chránit před rakovinou a srdečními chorobami) a 4,3krát více luteinu (který má pozitivní vliv na náš zrak) než ti, kteří avokádo nejedli. Pokud nejste fanouškem avokáda, můžete ho nahradit třeba našimi ořechy v MYXu Exclusivka. Kromě zdravých tuků obsahují také velké množství vitamínů a minerálních látek. Který oříšek vyzkoušíte jako první?
Mleté lněné semínko + ryba/sója
Zdá se, že mleté lněné semínko v sobě nese synergii hned na třech úrovních, a to prostřednictvím vlákniny, lignanů (rostlinných estrogenů) a rostlinných omega-3 mastných kyselin. To mu ale nebrání své účinky zmaximalizovat v kombinaci s několika dalšími potravinami. Ideální jsou ryby (rybí omega-3) nebo sója. Nezapomeňte, že lněné semínko se musí před konzumací pomlít, protože všechny tyto zdravé složky nemohou být tělem absorbovány, dokud se semínko nerozdrtí.
Brokolice + rajčata
Párování brokolice s rajčaty by mělo být typickou synergií nejen pro Itálii, ale i pro zdraví. Studie zveřejněná v časopise Journal of Nutrition v prosinci 2004 upozorňuje na to, že nádory prostaty rostly mnohem méně u potkanů, kteří byli krmeni rajčaty a brokolicí, než u potkanů, kteří konzumovali stravu obsahující samotnou brokolici nebo samotná rajčata. Výsledek byl stejný i u potkanů, kteří konzumovali potravu obsahující látky izolované z plodů rajčat a brokolice, které by měly intenzivně bojovat právě proti rakovině. Nutriční podstata této synergie ale zatím nebyla přesně popsána. A to i přes to, že byla dokázána. Pravděpodobně se ale bude jednat o kombinaci sulfurafanu a karotenoidů.
Pokaždé, když usedneme ke stolu, bychom měli o jídle přemýšlet jako o palivu. Do nejvýkonnějšího zážehového benzínového motoru, kterým je naše dokonalé lidské tělo, přeci nebudeme tankovat naftu! Potravinářský průmysl se zaměřením na zisk spíše než orientovaný na kvalitu potraviny, nám však dobrý benzín často nenabízí. Chovatelé i zemědělci zaměření na masový export totiž geneticky upravují potraviny tak, aby zvýšili obsah izolovaných živin, což vede k nárůstu potravinových intolerancí, celiakie a obezity.
U nás ve Světě plodů si ale na kvalitě zakládáme a všechny naše produkty musí splňovat i ty nejpřísnější parametry našeho nákupčího Toma. Geneticky upravované suroviny ani přidaná aditiva v našich produktech nenajdete, a tak můžete kombinovat potraviny v té nejlepší formě!