Co se v článku dozvíte?
3, 2, 1 … Začínáme den skvělou snídaní
Říká se, že bychom ráno měli vstávat s pozitivní myšlenkou. A co takhle se od prvního ranního zamžourání těšit na vynikající snídani? Ta je přece základ a umí vykouzlit dobrou náladu na celý den. Čím lépe nastartujete den, tím lépe se vám bude pracovat.
Jak na to?
- Nenechte se rušit televizí ani mobilem. Zbytečně se nerozptylujte a vychutnejte si snídani naplno.
- Do ničeho se nenuťte a posnídejte to, na co máte chuť. Snažte se, aby byla snídaně vyvážená, barevná a udělala radost jak vašemu trávení, tak vaším očím.
- Ráno je dovoleno občas zhřešit. Před sebou máte celý den a pravděpodobně i velký výdej energie. Tělo má navíc oproti večernímu mlsání dostatek času na trávení. Nebojte se na snídaňové menu zařadit i více kalorická jídla.
- Hýčkejte jak své chuťové, tak tělesné buňky. Ráno je ideální doba, kdy do těla doplnit potřebné živiny.
- Udělejte radost po ránu i někomu jinému a dejte si snídani společně.
Co snídat?
Rychlovka před prací
Pokud po ránu nestíháte, a přesto nechcete snídani přeskočit, bude pro vás ideální variantou granola, která zasytí díky vláknině, kvalitním sacharidům a tukům. Třešničkou na dortu jsou pak vitamíny a minerály z mrazem sušeného ovoce. Pokud máte rádi spíše semínka, vyzkoušejte unikátní příchutě! Náš favorit jsou karamelizovaná semínka s kokosem a solí.
Pokud nemáte rádi jogurty a nepijete mléko, zalijte si granolu domácím rostlinným mlékem. Připravit si ho můžete dopředu, v lednici vydrží několik dní. Je to opravdu jednoduché a zvládne to každý. Stačí hrnek mandlí, kešu nebo strouhaného kokosu, kvalitní mixér, voda a čistá utěrka. Ořechy si den předem namočte, kokos nemusíte. Mixujte ořechy s vodou cca v poměru 1:3 několik minut s krátkými přestávkami. Pak už jen přeceďte přes čistou utěrku a domácí mléko je na světě.
Romantická snídaně do postele
Máte více času a chcete udělat radost své druhé polovičce? Určitě nic nezkazíte zdravými lívanečky z rozmačkaného banánu, vajíček a ovesných vloček. I zdobení je velmi rychlé a snadné. Stačí bílý jogurt, datlový sirup a křehké mrazem sušené ovoce. Pokud přidáte posypání MYXem Láska, máte vyhráno! Krásnou barvu lívanečků (případně i jogurtu) docílíte přidáním přírodního barviva nebo prášku z mrazem sušeného ovoce, který dodá i vynikající chuť!
Raději snídani naslano?
V tom případě vás nezklamou klasická míchaná vajíčka. To není nic objevného, vajíčka jsou oblíbenou snídaní mnoha lidí. Obohaťte je nově čerstvými klíčky. Klíčky vás po ránu přímo nadopují potřebnými živinami a tělo se odvděčí celodenní energií. Nevíte jak na klíčení? Je to jednoduché a s naším návodem to zvládne i začátečník.
Co takhle k vajíčkům přidat semínkový chléb? Je nízkosacharidovou alternativou klasického chleba a navíc je plný bílkovin a zdravých tuků. Stačí smíchat 1 hrnek mletých semínek, 0,5 hrnku semínek celých nebo drcených, 1 hrnek mandlové mouky, 1/3 hrnku rostlinného oleje, 5 vajíček a 2 lžíce vody. Dochuťte solí a kmínem a pečte cca 1 hodinu na teplotu do 170 °C.
Co na svačinu?
Svačinu si dopřáváme mezi většími jídly. Zajistí nám rovnoměrný příjem energie v celém dni, díky čemuž tělu odlehčíme od velkých a těžkých jídel na oběd a večeři. Pokud máte doma školáka a dochází vám inspirace, mrkněte na náš svačinový seriál nebo zalovte v Mega packu.
Tyčinka
S tyčinkou je svačina vážně rychlovka. Zažene hlad mezi poradami, na výletě doplní energii a vejde se do každé kapsy. Raději než po těch čokoládových, plných cukru a éček, sáhněte po tyčinkách z kvalitních přírodních surovin. Pokud jste na snídani trochu zanedbali příjem bílkovin, můžete to snadno dohnat s proteinkou.
Ovoce
Ať už čerstvé, nebo sušené, ovoce je skvělým zdrojem vlákniny, vitamínů, minerálů i dalších fytonutrientů. Obsahuje zdravé přírodní cukry ve formě fruktózy, která se do krve vstřebává pomaleji než klasický cukr, a nedochází tak k velkým výkyvům hladiny cukru v krvi. Obzvláště (ale nejen) pokud zrovna není sezóna, je dobré sáhnout po sušeném ovoci bez přidaného cukru a konzervantů. Už jste zkoušeli jablečné trubičky?
Kefír trochu jinak
Kefír je díky své chuti a vysokému obsahu probiotik oblíbenou pochoutkou. Probiotika vznikají jako produkt mléčného kvašení a pomáhají lepšímu trávení. Pokud vám nechutná kefír přírodní, lepší než sáhnout po slazeném kefíru z obchodu je dochutit si jej doma. Stačí do kefíru přimíchat prášek z lyofilizovaného ovoce, případně mu přidat chuť zdravým sladidlem.
Nejkřupavější zelenina a nejvoňavější koření
O nutriční hodnotě zeleniny snad nepochybuje nikdo. O něco horší už je to ale s praxí. V zimě bývá zelenina málo sladká a bez chuti, protože dozrává až na pultech obchodů. Pro tyto případy máme mrazem sušenou zeleninu. Dozrála na sluníčku, takže chutná jako právě utržená ze zahrádky, a vzhledem k šetrnému způsobu zpracování si zachovává své živiny. Navíc vydrží mnohonásobně déle než zelenina čerstvá! A lyofilizovat jsme nechali i koření a bylinky. Takový mrazem sušený kopr dodá vaší vajíčkové pomazánce úplně nový rozměr!
Oběd a večeře šampiónů
Ať už na oběd nebo na večeři, snad každý z nás si potrpí na to, aby během dne dostal do žaludku něco teplého. To ale nemusí nutně znamenat těžké jídlo, po kterém se člověk cítí přejedený, a přitom organismus kolikrát zůstává bez živin. Ideální variantou je lehčí jídlo, které ale zároveň obsahuje klíčové nutrienty.
Pinie jako nezbytná složka každého kvalitního pesta
Pesto sice na první pohled působí jako nevděčný pokrm, ale to jen pro ty, kteří ho mají zafixované jako rychlou záchranu. Když nestíhám, uvařím těstoviny a zamíchám do nich koupené pesto ze zavařovačky. Poctivé domácí pesto z čerstvé bazalky, olivového oleje, česneku, pinií a parmazánu se oproti tomu stává gurmánskou pohádkou. A přitom to není nic složitého. Neobsahuje žádná zbytečná dochucovadla a můžete si jej okořenit podle chuti. Navíc se pesto kromě těstovin skvěle hodí i do zapečených pokrmů, k masu, jako ozdoba polévky nebo třeba na topinku.
Tip!
Zkuste kromě pesta dodat vašemu jídlu strukturu přidáním nasekaných ořechů. Pistácie dodají barvu, mandle jemnost a kešu máslovou křupavost.
Sušené houby
Pokud nejdete ve šlépějích svých babiček a nesbíráte si houby poctivě sami, můžete si oddechnout. My jsme je nechali nasbírat, očistit a usušit za vás. Vy už se jen rozhodnete, kam je přidáte. Můžete si dokonce vybrat a koupit konkrétní druh a nespoléhat pouze na to, které zrovna budou růst. Sáhnete po české klasice, nebo se necháte unést troškou neznáma? Jsou důležitou součástí vegetariánských jídel a hodí se i do do rizota, zeleninového kuskusu a k těstovinám. Gurmáni je mohou použít třeba k oživení hamburgeru či paštiky.
Tip!
Pokud nevíte, který druh hub zvolit nebo nemáte rádi slizkou konzistenci kousků, ale máte na ně chuť, sáhněte po mletých houbách v prášku, který se v pokrmu rovnoměrně rozptýlí. Zní to divoce, ve skutečnosti však jde jen o usušené a pomleté druhy, které najdete běžně v lesích i u nás.
Proteinové těstoviny
Když těstoviny, tak kvalitní! I na samotných těstovinách totiž výsledná kvalita pokrmu závisí. Dobrá omáčka, pesto nebo těstovinová směs už jsou pak třešničkou na dortu. Rostlinné proteiny v našich těstovinách zvyšují nutriční hodnotu jídla, a tím obohacují jídelníček o bílkoviny. To ocení nejen vegetariáni a vegani, ale třeba i sportovci. Přednost můžete dát i ochuceným těstovinám, které se skvěle hodí třeba do salátu. Makové těstoviny zase děti ocení nasladko, ať už s tvarohem nebo ovocem. A jestli se chcete před návštěvou vytáhnout s něčím exotickým, zaručeně zabodujete s cvrččími těstovinami.
Masala omáčka
Masala je velmi oblíbená nejen u milovníků indické kuchyně. Pokud zrovna nemáte dostatek času na její přípravu nebo si na ni jednoduše netroufáte, ideální variantou je sáček lyofilizované masala omáčky. Díky sušení mrazem má koncentrovanou chuť a na rozdíl od běžných instantních omáček je úplně bez glutamátu a Éček. Omáčku stačí rozmíchat v horké vodě, případně přidat kokosové mléko. Jeden balíček vám vystačí na 8 porcí!
Ořechová mouka
Asi nejznámějším výtvorem z ořechové mouky jsou sladké mandlové makronky. Pečení ale není jedinou možností, jak ořechovou mouku využít! Vyzkoušejte třeba kuřecí řízečky v ořechové krustě. Den předem naložte maso nebo jeho náhražku do marinády z hořčice, olivového oleje, česneku, citronové šťávy, soli a pepře. Další den už jen obalte v mouce z vlašských ořechů, případně mandlí a usmažte nebo upečte v troubě. Pokud by se vám ořechová chuť zdála příliš intenzivní, můžete smíchat mouku klasickou a ořechovou. Opravdový gurmán může servírovat řízky ozdobené granátovým jablkem.
Studené saláty
Nebojte se experimentovat a kombinujte v salátu různé druhy zeleniny, obilnin, ořechů a semínek i bílkovin ve formě luštěnin, sýrů, vajíček nebo kousků ryby či kuřecího masa.
Vyzkoušejte kombinaci sladké a slané chutě (například přidáním sirupu nebo medu), kombinaci ořechů a sýrů (např. sýr s modrou plísní a vlašské ořechy nebo kozí sýr a mandle) a velké kousky zeleniny s menšími. Ideální je dodat salátu strukturu přidáním ořechů nebo krutonů. Kyselkavá chuť salátům sluší, my ji rádi doplňujeme třeba sušeným dřišťálem. Fantazii se meze nekladou a u salátu opravdu nemáte co zkazit, pokud nebudete postupovat jako pejsek a kočička, když pekli dort.
Byli jste doposud zvyklí naše suroviny používat jen na snídani nebo servírovat v mističkách jako pohoštění pro návštěvu? Zkuste vybočit ze zajetých kolejí a použít je netradičně. Ta nejjemnější kešu pasta do asijských jídel, exploze omamné vůně lyofilizovaných bylinek nebo přírodních aromat. Nebojte se experimentovat! S kvalitními surovinami je to hračka.