Co se v článku dozvíte?
Co je to silikagel a k čemu se používá?
Se silikagelem se už zajisté setkal každý z nás. V krabici s novými botami, oblečením, sušeným masem nebo třeba v bublinkové fólii od nové televize často najdete malé balíčky s výrazným upozorněním, že se jejich obsah nemá jíst. Jedná se o balíčky silikagelu, což je synteticky vyráběná forma oxidu křemičitého (pro chemiky: SiO2).
Důvodem, proč se ke zboží (od oblečení a boty přes potraviny až po elektroniku) silikagel přidává, je jeho výjimečná schopnost pohlcování vlhkosti. Konkrétně dokáže pohltit až 40 % relativní vlhkosti celého balení! Jinými slovy – dovede vlhkost v produktu snížit až o 40 %.
Silikagel se tedy přidává do balení produktů, u kterých může vlhkost způsobit snížení kvality, nebo je dokonce zničit. Vedle oblečení a elektroniky jsou to často právě potraviny, které jsou na vlhkost extrémně náchylné.
Kde silikagel najdete
Právě takovými potravinami jsou všechny mrazem sušené prášky. Proto jsme dlouho přemýšleli nad tím, jak nejefektivněji zabránit jejich hrudkovatění a tvrdnutí. Všechny naše produkty balíme do našich vlastních praktických, znovupoužitelných a recyklovatelných plastových obalů. A během procesu přebalování se přes veškerou naši snahu stávalo, že ovocné prášky nasály dostatek vlhkosti k tomu, aby se v nich začaly tvořit nežádoucí hrudky. No a pak nás to trklo: silikagel!
Aktuálně silikagel přidáváme do lyofilizovaných prášků z rebarbory, ostružin, mandarinek, limetek, červeného pomeranče, brusinek a bergamotu. A silikagel najdete i v malinových a jahodových kouscích s práškem. Tyto příchutě totiž byly náchylnější k navlhnutí, což někdy vedlo k tomu, že suroviny během několika týdnů či měsíců začaly tvrdnout.
A protože prášky z mrazem sušeného ovoce slouží jako zdravé přírodní barvivo plné vitamínů a ovocné chuti, hrudky jsou to poslední, co byste v nich chtěli. Využijete je třeba do smoothies nebo s nimi hravě obarvíte palačinky.
Díky silikagelu by se tedy již nemělo stát, že ovocný prášek nebude dokonale sypký. Po otevření ponechte sáček se silikagelem uvnitř balení; dejte si jen pozor, abyste si jej omylem nenasypali třeba do smoothie či těsta na dort.
Na prvním místě kvalita i bezpečnost
A není to nebezpečné, ptáte se? Až v sáčku se svým oblíbeným ovocným práškem narazíte na pytlíček s kuličkami silikagelu, nemusíte mít žádné obavy. Jedná se totiž o speciální produkt, který je certifikován pro styk s potravinami. A to jak sáček, tak i kuličky v něm. Upozornění, že balení obsahuje silikagel, je v souladu s platnou legislativou uvedené i na samotném obalu. Najít dodavatele silikagelu, který by byl schopen tyto certifikace doložit, bylo poměrně složité. Nakonec se nám to ale podařilo a teď jsme za to moc rádi, protože vám tak vaše oblíbené lyofilizované prášky můžeme nabídnout v ještě vyšší kvalitě a s delší trvanlivostí.
Sáčky i kuličky silikagelu jsou 100% zdravotně nezávadné a ani jejich požití v malém množství by nemělo způsobit žádné závažné zdravotní komplikace. Přesto důrazně upozorňujeme, že jejich konzumace není vhodná a rozhodně doporučujeme se jí vyvarovat! Silikagel také uchovávejte z dosahu dětí.
7 tipů na využití silikagelu v domácnosti
Udržitelnost hraje svou roli v celém našem prodejním procesu od původu a pěstování surovin přes výrobu a logistiku až po obaly. Jak už jsme si dnes vysvětlili, silikagel zásadním způsobem zlepšuje kvalitu některých našich produktů. Tímto ale jeho práce pro vás zdaleka končit nemusí. Možná u vás doma pytlíčky s kuličkami silikagelu končily po rozbalení pravidelně v koši. To je ovšem škoda, protože jejich použití v domácnosti je vskutku pestré. Nechte se inspirovat našimi tipy, jak doma využít silikagel!
1. Udrží potraviny v suchu
Po spotřebování sáčku s práškem z lyofilizovaného ovoce můžete pytlíček silikagelu přilepit na spodní stranu víček dóz s rýží, luštěninami, cereáliemi, kořením nebo třeba moukou. I tyto potraviny tak můžete chránit před nežádoucí vlhkostí. U toho našeho navíc budete mít jistotu, že je pro styk s takovými potravinami vhodný.
Službu udělá i ve sklenicích či doypacích s mrazem sušeným ovocem či ořechy. Ty totiž s vlhkostí taky nekamarádí.
2. Pomůže se sušením květin
Pokud si rádi sušíte květiny, silikagel bude skvělým pomocníkem. Stačí pár sáčků přidat do pytlíku či krabičky s rostlinami či květy, které si přejete usušit, a podle potřeby vyměňovat.
3. Ochrání boty i oblečení
Přidejte silikagel do skříní, šuplíků nebo vakuových pytlů, ve kterých máte oblečení či boty, a předejdete tak navlhnutí vašich oblíbených kousků. Tento tip se hodí zvláště při uskladnění sezónních kousků vašeho šatníku.
4. Zabrání zmatnění stříbra
Možná jste si všimli, že stříbrné šperky a další předměty z tohoto ušlechtilého kovu mají postupem času tendenci matnět a černat. Tomu se vyvarujete, když do šperkovnice přidáte pytlíček silikagelu. Silikagel absorbuje vlhkost a šperky vám vydrží déle krásné.
5. Provoní každý den
Z kuliček silikagelu snadno vyrobíte vůni do domácnosti či kanceláře. Stačí sáček roztrhnout, kuličky nasypat do malé mističky a nastříkat svým oblíbeným parfémem nebo přikápnout trošku přírodního vonného oleje. Díky schopnosti absorpce v nich vůně vydrží opravdu dlouho. Kuličky můžete také nasypat do plátěného sáčku, převázat stužkou a domácí vonné pytlíky do skříně či botníku jsou na světě.
6. Zachrání mokrý mobil
V případě, že se vám podaří „utopit“ svůj telefon, zkuste mu nejdříve dát první pomoc. Když vám smartphone spadne do vody, tak jej ihned vypněte, vyndejte z něj baterii a SIM kartu a osušte jej hadříkem. Poté telefon vložte do igelitového sáčku se silikagelovými kuličkami, které podle potřeby vyměňujte za nové. Telefonu tento postup dává velkou šanci na znovuvzkříšení!
7. Zamezí korozi nářadí
Vlivem vlhkosti se může stát, že vám zrezne kovové nářadí, jako jsou různé pilky, šroubováky, nůžky, kleště a další. Předejdete tomu tím, že do boxů a kufříků s kutilskými nástroji přidáte pár pytlíčků silikagelu.
Tak co, vezmete s námi silikagel na milost a zkusíte mu doma najít nové uplatnění? My jsme z jeho vlastností unesení. Plánujeme ho postupně přidávat do balení i ostatních lyofilizovaných prášků, abyste měli jistotu, že k vám suroviny přijdou v perfektní formě.