Co se v článku dozvíte?
Co je smoothie?
Není to vůbec žádná věda – smoothie je jednoduše nápoj se základem z rozmixovaného ovoce či zeleniny a dalších ingrediencí. Do mixéru je možné přidat oříšky, semínka, proteinové prášky, ořechová másla, bylinky nebo sladidla...
Hotový drink pak stačí přelít do kelímku, sklenice nebo jiné nádoby a vypít. Někteří mají smoothie jako rychlou zdravou snídani nebo svačinku, jiní jím nahrazují hlavní jídla, pro někoho je to dokonce nepostradatelná součást jídelníčku. Pokud si chcete udělat pomalé nedělní ráno, doporučujeme smoothie bowls.
Jak se liší smoothie od smoothie bowl?
Ve složení vlastně téměř nijak. Smoothie bowl je hustší, téměř už snídaňové jídlo, většinou z mraženého ovoce, které si naservírujete do misky a jíte jej lžičkou. Většinou si ho ještě ozdobíte něčím křupavým a barevným. Nezapomeňte ho cvaknout na Instagram!
Klasické smoothie je pak tekutější, většinou se pije ze skleničky, nebo sportovní lahve.
Jak na vyvážené smoothie?
Samozřejmě, že když do mixéru nacpete kilo banánů, k tomu poctivou porci arašídového másla, dvě lžíce medu a při servírování přidáte do smoothie bowl ještě hrst granoly a karamel, snídaně se do dietních tabulek rozhodně nevejde.
Pokud ovšem budete ingredience vybírat s ohledem na jejich výživovou hodnotu, můžete si vykouzlit dobrotu, která vašemu tělu dá přesně to, co chcete. Hektický start dne? Nebojte se sacharidů z ovoce, které vás nakopnou. Čeká vás maraton schůzek nebo náročné dopoledne na nohou? Vsaďte na vlákninu a bílkoviny, ty vás zasytí na delší dobu.
Jak přidat vlákninu do smoothie?
Přidáte-li do mixéru zeleninu, snadno tím zvýšíte množství vitamínů i vlákniny, která je důležitá pro správné trávení. Zelenými favority s nízkým podílem kalorií i cukru jsou například špenát, rukola, mangold, polníček a další druhy listové zeleniny.
Oblíbenými smoothie ingrediencemi jsou také řapíkatý celer, kadeřávek, okurka, avokádo nebo mrkev. Rychle do smoothies přidáte vlákninu taky díky psylliu, sušeným švestkám či ovesným vločkám.
Bílkoviny na zteč!
Pokud si úzkostlivě hlídáte štíhlou linii, sáhněte při přípravě smoothie po zelenině a nízkokalorickém ovoci, jako jsou například jahody, borůvky a další bobule. Pokud navíc přidáte mandlový 50% RAW protein, vybombíte rázem smoothie s nižší energetickou hodnotou. Ořechový proteinový prášek navíc smoothie hodně napění, takže i v přísné dietě poslouží jako skvělá alternativa mléčného koktejlu.
A co tuky?
Nový rozměr dodají smoothie také zdravé tuky – třeba z ořechových másel. Například lžíce extra jemné kešu pasty obohatí smoothie bowl o hořčík, fosfor, vitamíny skupiny B a v neposlední řadě také o bílkoviny.
Zvlášť pokud si připravíte extra výživné smoothie plný vlákniny a bílkovin, můžete vsadit na to, hlad zažene spolehlivě. Poctivá dávka vám navíc dodá spoustu energie k výkonům ve sportu i v kanceláři.
Tipy jak ještě vylepšit své smoothie
- Opatrně s chutěmi. Třeba takový obyčejný banán přebije spoustu ostatních chutí, tak pozor na něj.
- Odlehčete to. Místo slazených džusů použijte jako základ obyčejnou vodu, rostlinné mléko nebo kokosovou vodu.
- Zelenina není nepřítel. Třeba takovou okurku ve smoothie téměř neucítíte. Ona jej však napumpuje svěžestí! Nebo si troufnete na špenát?
- Vsaďte na jednoduchá řešení. Mrazem sušené prášky z ovoce jsou po ruce v zimě i v létě. Nemusíte tak k měsíčkům.
- Nebojte se bylinek. Třeba taková máta krásně osvěží malinové smoothie, rozmarýn vás překvapí v pomerančovém smoothie a levandule rozvoní každé smoothie z ostružin. Využít můžete i aromata.
- Superpotraviny na zteč. Ovocné smoothie schová i růzé superprášky a přírodní povzbuzovače.
3 recepty na smoothie bowls
Postup je vždy stejný. Dejte suroviny do výkonného mixéru a mixujte, dokud nebude mít smoothie požadovanou konzistenci.
Mango ananasové smoothie bowl
Ingredience:
- 1 mražený banán
- 30 g proteinu
- 100 g mraženého manga
- 100 g ananasu
- 10 g kokosového oleje
- 100 ml vody
Na ozdobu:
- banán, ananas, kakaová granola, strouhaný kokos
Jahodové smoothie bowl
Ingredience:
- 1 mražený banán
- 30 g vanilkového proteinu
- 100 g mražených jahod
- 20 g mandlového másla
- 1 lžička jahodového prášku
- 100 ml vody
Na ozdobu:
- banán, jahody, MYX Paleo a kokosové chipsy
Špenátové smoothie bowl
Ingredience:
- 1 mražený banán
- 30 g vanilkového proteinu
- 100 g mraženého manga
- 40 g baby špenátu (hrst)
- 50 g avokáda
- 15 g pistáciového másla
- 1 lžička špenátového prášku
- 100 ml vody
Na ozdobu:
- jahody, borůvky a konopné semínko
6 důvodů, proč zařadit smoothie do jídelníčku
1. Je to vitamínová bomba
Kromě toho, že je smoothie velká dobrota, je jeho hlavní výhodou, že je to doslova vitamínová bomba. Jeho základem jsou totiž ovoce a zelenina, které jsou, jak všichni víme už od školy, tou nejpevnější oporou našeho zdraví.
V zábavné podobě do sebe navíc vitamíny u dostanou i ti, pro které jsou ovoce a zelenina na talíři spíše úhlavním nepřítelem. Jí (a pije) se přeci jen i očima, takže pokud vás zeleninová smoothies barvy rybníku Brčálníku vzhledově příliš nelákají, dodejte jim trošku té barvičky!
K přípravě smoothie jsou nejlepší čerstvé plody, skvěle ovšem poslouží na letní osvěžující snídani i ovoce mražené. Parádní vychytávkou jsou pak prášky z lyofilizovaného ovoce. Jsou vyrobeny pouze z ovoce a neobsahují žádná aditiva a přidané cukry. Navíc si díky lyofilizaci zachovaly vitamíny!
Zkuste do smoothie přidat například prášek z lyofilizovaného dračího ovoce. Kromě toho, že dodá opravdu nádherně sytou růžovou barvu, obohatí smoothie o vitamíny B a C, minerální látky a omega-3 mastné kyseliny. K efektnímu výsledku stačí prášku opravdu maličko.
2. Smoothie je plné živin a kvalitních surovin
Smoothie bowl je dokonalým příkladem toho, že jíme i očima. Na sociálních sítích najdete miliony fotek misek nazdobených tak, že by i lecjaká misska záviděla! Dejte si ale pozor, aby vaše smoothie bowl nebyla spíš kalorická bomba plná cukru než vitamínová nadílka. U domácího smoothie totiž na 100 % platí: jaký si to uděláš, takový to máš.
Namísto müsli ze supermarketu plného palmáče volte třeba sypané vločky s lyofilizovaným banánem, dávejte přednost nedoslazovaným 100% ořechovým máslům a oříšky či semínka si do misky přisypte nahé – bez cukrové krusty. Pokud milujete čokoládové křupání, přidejte do smoothie bowl malou lžičku RAW kakaových bobů.
3. Rychlovka do práce, na trénink i na cesty
Nesporným benefitem je jednoduchost přípravy, kterou zvládnou i ty největší kuchařské antitalenty. Ingredience stačí postupně přidávat do mixéru, vymixovanou hmotu poté naředit na požadovanou hustotu a je to. Často se nemusíte se ani trápit s přeléváním – sbalíte smoothie rovnou do kabelky přímo ze smoothie makeru.
Pokud nádobu uchováte v lednici, můžete si koktejl nachystat i předem. V ranním kolotoči se tak nemusíte ničím zdržovat a postačí, když svoje milované smoothiečko nezapomenete v lednici.
4. Nic není zakázáno
Při přípravě smoothie je možné držet se ověřených receptů, ale je zde také obrovský prostor pro kulinářskou kreativitu. Pokud tedy důvěřujete svému vytříbenému jazýčku, můžete zkoušet neustále nové kombinace a obměny svého smoothie.
Skvěle fungovat totiž mohou i zdánlivě nespojitelné suroviny jako například špetka bazalky a maliny. Jestli navíc v jídle nesnášíte stereotyp a rádi experimentujete, nebojte se dveře své kuchařské fantazie otevřít dokořán. Co tak třeba do smoothie přihodit trošku zázvorového prášku nebo chilli?
Kromě svých oblíbenců můžete přihodit také nějaké ty superpotraviny, které ve vašem běžném jídelníčku moc prostoru nemají. Do vitamíny nabušeného smoothie se perfektně hodí třeba lyofilizovaný pyl – ta nejkomplexnější surovina od českých včelek.
5. Pohodlná cesta k detoxikaci a hubnutí?
Asi málokoho minuly reklamní kampaně, které propagovaly smoothie jako přímou cestu za štíhlou figurou nebo jako zaručený prostředek k detoxikaci. Řada celebrit zase přísahá, že za svou vysekanou postavu nebo rychle shozené poporodní kilogramy vděčí výhradně každodennímu pití litrů zelené šťávy (nejlépe samozřejmě „shodou okolností“ připravené v mixéru od konkrétního výrobce).
Pravda je v tomto směru bohužel nemilosrdná: z dlouhodobého hlediska se smoothie jako prostředek ke shození nadbytečných kilogramů nehodí. V rámci zdravého a pestrého jídelníčku mají ovocné a zeleninové koktejly rozhodně své místo, ovšem asi málokoho, uspokojí 7× týdně k obědu drink z řapíkatého celeru a avokáda. Raději si smoothie bowls dejte proto, že jsou barevné, hravé, chutné a doplníte jimi potřebné vitamíny.
6. Co je doma, to se počítá
Zná to asi každý milovník smoothies: ve městě zajde do podniku, kde mají jeho oblíbenou mixovanou pochoutku opravdu vynikající, ale při pohledu na účtenku se mu pořádně protočí panenky. Kelímek rozmixovaných surovin stojí podobně jako oběd v restauraci, což chuťový zážitek trošku kazí.
Na rozdíl od jiných dobrot si ovšem smoothie připravíte bez problému během pár minutek doma, a to výrazně levněji. Až časem svoje oblíbené kombinace vyladíte k dokonalosti, na předražené kelímky z řetězců si už ani nevzpomenete. Navíc kromě peněz ušetříte i hory plastu, takže je to jednoduše win-win! A že se vám nechce pořád umývat smoothie maker? Máme jednoduchý hack: Prostě do něj nalejte teplou vodu, kápněte saponát a zapněte. Umyje se „sám“!
Kdo mixuje, ten jede
Tak co, máte po přečtení tohoto článku chuť na sklenici oblíbeného dohladka vymixovaného ovoce? Vůbec není divu, protože smoothie může být opravdová láska. Pro začátek doporučujeme načerpat inspiraci z receptů a až zjistíte, které kombinace vám chutnají nejvíce, můžete se pustit do experimentování. V případě smoothies jsou totiž vaše možnosti nekonečné. Tak co si do smoothie přidáte příště?