Co se v článku dozvíte?
Tisíce květů na jedné palmě
Datle rostou na palmě datlové, které se někdy přezdívá královna oáz. A není se čemu divit. Její plody totiž po staletí zachraňovaly v oázách v severní Africe a na Blízkém východě vysílené cestovatele. Vždyť jsou o nich zmínky i v Koránu a někteří je nazývají ovocem rajské zahrady, protože se o nich píše i v Bibli. O datlích se mluví i v Eposu o Gilgamešovi, který se datuje 2 tisíce let před náš letopočet.
Zbytky těchto plodů byly nalezeny už v archeologických vykopávkách z neolitu, ale neexistuje důkaz, že by je v té době lidé už cíleně pěstovali. Jejich sladkým plodům ale přirozeně nemohli odolat.
Datlová palma může dosahovat výšky až 30 metrů a dožívá se až sto let. To jsou však extrémy, kterých dosahují v divoké přírodě jen ti nejsilnější jedinci. Běžně se palmy nenechávají dorůst do takových výšek, aby se z nich snadno daly datle sklízet. První větší sklizeň mohou pěstitelé očekávat v závislosti na odrůdě a klimatických podmínkách zhruba mezi 4. a 8. rokem života palmy a nejlépe plodí asi do třicátého roku.
Datlová palma má typický vzhled. Na vysokém mohutném kmeni se doširoka rozprostírají velké listy do růžice a mezi nimi visí na dlouhých šlahounech nejprve květy. Ty vyrůstají po tisících v bohatých trsech! Podobně jako u spousty dalších druhů plodin, i datle se musí vysazovat s pečlivostí – jednak ve větších rozestupech kvůli jejich mohutné koruně, jednak proto, že se liší samčí a samičí rostliny. A jak všichni víme z hodin biologie – pro vznik plodu jsou důležité obě.
Datle jsou přirozeně opylované větrem, ale aby si pěstitelé zajistili bohatou sklizeň, sbírají ze samčích květů pyl a za pomoci fukarů jej pak rozprašují v sadu. Stromy se na plantážích množí pomocí řízků, ale stejně jako takové mango nebo avokádo si s troškou pečlivosti doma vypěstujete rostlinku i z pecky datle.
Jak probíhá sklizeň
Po opylení začnou na dlouhých šlahounech datlovníku vyrůstat trsy oválných plodů. Jejich velikost i barva velmi záleží na odrůdě. A možná byste se divili, jaké rozdíly jsou mezi jednotlivými odrůdami – stejně jako třeba u mandlí. Odrůd datlí napočítáme přes 200 a mezi nejoblíbenější patří datle Medjool, Deglet Noor, Sayer, Barhi, Rabbi, Thoory, Dayri, Zahidi a Safawi. Chcete si o odrůdách těchto sladkých zázraků přečíst víc?
Když začnou plody dozrávat, většinou pěstitelé vyřežou prostřední šlahounky z trsu a ponechají jich jen pár zvnějšku. Kromě toho ještě protrhají plody, aby měly dostatek prostoru na růst a vy jste si pak mohli pochutnat na krásně velkých plodech. Nakonec je ještě na stromě obalí do síťových pytlů, aby je uchránili od nabodávání hmyzem a ptáky. Ty totiž sladká chuť datlí láká jako cukrkandl!
Práce je to velmi náročná, protože v době dozrávání datlí (většinou v srpnu a v září) bývá v korunách palem velké horko. Pokud jsou palmy vyšší, používají se k otrhání vysokozdvižné vozíky s plošinami do tvaru U, aby sběrači mohli očesat palmu ze všech stran najednou. Menší palmy obírají pracovníci ručně ze země.
Datle, které se budou prodávat i se stopkou, se ustřihnou i se šlahouny a narovnají do beden. Pod ostatní druhy se rozprostřou sítě, palmou se zatřese a spadené zralé plody ze sítí po přebrání putují dál. Datle, které ještě zralé nejsou, se nechají na stromě dozrát do dalšího kola sklizně.
A šup do sušičky. Nebo ne?
V tomto bodě je stěžejní odrůda. Čerstvé nesušené datle jsou taktéž jedlé, v našich končinách je ale najdete jen stěží – je tu však jedna výjimka! Ale nepředbíhejme. Datle jsou po sklizni přebírány a vytřízeny podle obchodních tříd a typu sušení. Některé odrůdy se nechávají vysušit na slunci nebo ve speciálních vysoušecích troubách. Naše datle Sayer i Deglet se po sklizni suší přímo na sluníčku. Odpaří se tak z nich část vody a přirozeně změknou a zvláční. Deglet si sušením vytvoří přirozeně jemně křupavou slupku, která chrání šťavnatý vnitřek. Sušené se pak datle balí a rozesílají po celém světě.
Datle Medjool jsou ale speciální. Najdete je sice i s ostatními odrůdami datlí mezi sušeným ovocem, ve skutečnosti však sušené vůbec nejsou! Po sklizni se čerstvé zabalí do krabic a zchladí se. Podmražené pak cestují k zákazníkům, aby náročnou přepravu vydržely. Vlivem chladu se z datlí odpaří trocha vody, takže v obchodech pak vypadají jako sušené. To jsou kouzla, co říkáte? Výjimečné jsou i svojí peckou, tu třeba Deglet ani Sayer nemají. Tak dávejte pozor, až se do nich s chutí zakousnete! Nutnost odpeckovávání ale vynahrazují svou dokonalou jemností a karamelovo-medovou texturou.
Celosvětová produkce
Podle statistik se v sezóně 2019/2020 na světě vyprodukovalo přes 9 milionu tun datlí! Na trhu se sušeným ovocem se stolní datle drží na špičce. Více se už vyprodukovalo jen rozinek. Největším exportérem je Tunisko následované největším producentem celkově – Saudskou Arábií. V kuchyni už je jen na vás, jak datle využijete. Nezáleží až tolik na zemi, ze které datle pochází, jako spíš na odrůdě. Každá se totiž hodí na něco jiného, pár tipů jsme pro vás sepsali tady.
My je máme nejraději v raw tyčinkách, které vyrábí naše Saša – sestra jednoho z majitelů. Nedávno jsme dveře naší Tyčinkárny pootevřeli všem zvědavým očím, nakouknete taky? A nebo se mrkněte na naše nadupané video se zajímavostmi o datlích!