Jaká bude letos sklizeň?


  

Nedávno začala sezóna sklizně 2020/21. Jak bude letošní úroda vypadat? Čeká nás nedostatek některých surovin a zvýšení cen, nebo naopak nadbytek a plné sklady? Přinášíme vám nejnovější informace o právě probíhající sklizni. Dozvíte se také, jaká je předpověď pro trh s ořechy a sušeným ovocem na příští rok.

 

gif_ořechy3 

mandle1-cz

Světová produkce mandlí; zdroj: Almond Board of California

Kalifornská rada pro produkci mandlí (Almond Board of California) hlásí rekordní sklizeň. Počet nasbíraných plodů je oproti loňskému roku vyšší o celých 30,7 %. Letošní mandle jsou však celkově menšího vzrůstu, což znamená, že ani jádra v premium kvalitě nebudou tak velká, jak jste zvyklí. Sklizeň probíhá od září do listopadu, současné odhady sklizených mandlí v této sezóně předpovídají až 1,91 milionů tun plodů!

Dodavatelé i odběratelé jsou s aktuální cenou mandlí na trhu spokojeni, jejich poptávka pro budoucí rok se ale nijak zvlášť nezvýšila. Dodavatelé proto budou nuceni zajistit nové smlouvy a začít spolupracovat s většími a stabilnějšími obchodníky, což by mohlo vést k ustálení ceny mandlí na trhu a minimalizaci možných škod. 

 kešu1-cz

Světová produkce kešu; zdroj: Global Statistical Review

Cena kešu je v tomto roce nejnižší za posledních 10 let! Důvodem je nadprůměrná úroda letošního jara. Ceny se však z pohledu dodavatelů pohybovaly v opravdu hraničních číslech. Až 50 % úrody pochází ze severní Afriky, pro tamní pěstitele je letošní nízká cena suroviny téměř likvidační.

Ve druhé polovině roku 2020 se exportovaly především ořechy z východní Afriky a Indonésie. Ořechy těchto dodavatelů jsou o poznání větší a jejich producenti jsou zároveň mnohem lépe finančně ohodnoceni. Nabídka i poptávka je u kešu vyvážená a nepředpokládá se, že by se tento stav v dohledné době výrazně změnil, a ovlivnil tak cenu.

 para-cz

Světová produkce para ořechů; zdroj: Global Statistical Review

Stejně jako kešu jsou i para ořechy na pomyslném dně vývoje ceny za posledních deset let. Je to ovlivněno především nepříjemnou globální situací spojenou s onemocněním COVID-19. Jeden z předních dodavatelů para ořechů, Bolívie, čelila a stále čelí těžkému období pandemie. Ceny para ořechů jsou dlouhodobě nízké, ale nárazově mohou stoupat kvůli omezené dostupnosti plodin pro následující sklizeň. Informace o nové úrodě a její ceně zatím bohužel nejsou dostupné.

 

 liskace-cz

Světová produkce lískových ořechů; zdroj: Global Statistical Review

Na tureckém trhu vládne zmatek, a to nejen z důvodu nejisté politické situace, ale i měnové politiky. Právě turecká lira, která vůči dolaru letos ztratila přibližně pětinu své hodnoty, je hlavním faktorem pro cenový tlak na trh ořechů a plodin. Sklizeň lískových ořechů pro následující období je však v pořádku a žádné výrazné problémy s kvalitou nejsou hlášeny.

Největším odběratelem tureckých lískových ořechů je společnost Ferrero, která má na trhu obrovskou kupní sílu a dalo by se říci, že do jisté míry udržuje stabilní cenu. Díky velké poptávce odebírá Ferrero ořechy i z malých farmářských oblastí. Farmáři však nejsou ochotni prodávat svou úrodu velkým korporacím za minimální ceny, proto se musí firmy přizpůsobovat cenovým požadavkům pěstitelů, které jsou vyšší, než by si firmy přály. Vzhledem ke špatné politické i měnové situaci toho využívají farmáři ve svůj prospěch, takže do budoucna můžeme očekávat nárůst ceny lískových ořechů.

 

 pekany-cz

Světová produkce pekanových ořechů; zdroj: Global Statistical Review

Sklizeň a další fáze distribuce pekanových ořechů proběhly velmi podobně, jako v předchozích letech. Už teď proto víme, že v roce 2021 můžeme očekávat stejnou kvalitu i cenu jako letos.

 vlasske-orechy-cz

Světová produkce vlašských ořechů; zdroj: Global Statistical Review

Vlašské ořechy ze Spojených států postihl v posledních letech silný pokles ceny, která se ale letos stabilizovala. Vývozci uvádí, že díky poslední hojné sklizni prodávají obrovské množství ořechů ve skořápce především do Indie, Číny a Turecka. Sběr letošní úrody nás čeká v průběhu měsíce října.

 

makadamy-cz

Světová produkce makadamových ořechů; zdroj: Global Statistical Review

Jižní Afriku letos zasáhly vysoké teploty, které měly vliv na produkci makadamů. Teplo způsobilo přemnožení hmyzu, který likvidoval úrodu. I přes značnou ztrátu se ale neočekává podprůměrná sklizeň. Podobně jako ve většině oblastí, i tamější zemědělství ochromila pandemie COVID-19. Nejvíce postižena byla Keňa, která se potýkala se zpožděním dodávek a zaznamenala rovněž úbytek objednávek. 70 % sklizně makadamových ořechů se však podařilo prodat za stabilní cenu již v červnu.

V Austrálii předpokládají i přes velká sucha slibnou sklizeň makadamů, a to až 11 000 tun jader bez skořápky (při vlhkosti suroviny 3,5 %). Novým podmínkám kvůli pandemii COVID-19 se tamní zemědělci rychle přizpůsobili a díky stoupajícím požadavkům odběratelů zpracovávají i jádra menšího vzrůstu, než je u australských ořechů běžné. 

 pinie-cz

Světová produkce piniových oříšků; zdroj: Global Statistical Review

Čína, Rusko a Severní Korea očekávají větší sklizeň než v loňské sezóně, což by tržní cenu piniových oříšků z těchto oblastí mohlo snížit. Kvůli pandemii byly rusko – čínské hranice od března uzavřeny, v důsledku čehož došlo ke zpomalení celého trhu.

Kvůli omezené nabídce piniových oříšků z Evropy byla jejich cena začátkem roku nejvyšší za poslední léta. Začátkem června však cena začala pomalu klesat. Z důvodu omezení aktivity v oblasti gastro průmyslu byly objednávky dramaticky nižší a dodavatelé museli spoléhat na kupní sílu menších odběratelů (domácí kuchaře a běžného maloobchodního zákazníka), pro které snížili ceny kvůli dostupnosti.

 pistacie-cz

Světová produkce pistácií; zdroj: Global Statistical Review

V USA se letos kvůli chladnějšímu počasí sklizeň opozdila. Přesto však můžeme očekávat silnou úrodu, kterou pěstitelé odhadují na 363 - 544 000 tun. Americký trh letos výrazně ovlivní nárůst íránských dodávek, další cla mezi Čínou a USA, či dopad COVID-19 (zejména na vývozní segment). Objem vývozu pistácií ve skořápce se do března 2020 pohyboval do 100 000 tun, což znamená pokles o 22 % ve srovnání s úrodnějším rokem 2017.

Írán na tom ovšem není o moc lépe. Kromě narušení trhu pandemií COVID-19 měly na íránský vývoz negativní vliv i faktory jako pozdní sklizeň, devizové restrikce uložené vládou, nebo omezení logistiky a peněžních převodů. Vzhledem k atraktivní ceně íránských pistácií však objednávky významně porostou. 

Pro turecké pistácie bude 2020/21 historicky rekordní sezónou. Brzká předpověď velikosti úrody odhaduje zhruba 325 000 tun plodů ve skořápce, což je čtyřikrát více než v sezóně 2019/20.

I Španělsko očekává větší úrodu po loňském propadu. Pomohlo jim vysazení nových sadů a kontrolované opylování spojené s vydatnými jarními dešti. V sezóně 2020/21 podle odhadů sklidí přibližně 2 500 tun pistácií.

 

 arasidy-cz

Světová produkce arašídů; zdroj: Global Statistical Review

Od čínské produkce se v sezóně 2020/21 očekává více než 17,8 milionů tun arašídů. S nástupem pandemie koronaviru od poloviny března 2020 došlo k liberalizaci řízení dopravy v různých regionech Číny, což značně omezilo distribuci. Ceny arašídů v hlavních produkčních oblastech prudce vzrostly a počátkem dubna dosáhly vrcholu, zejména kvůli omezené nabídce a spekulacím na trhu. Předpokládá se, že také čínská sklizeň arašídů bude letošní pandemií negativně ovlivněna. Produkce a spotřeba arašídového oleje však naopak vzrostla. Přestože je letošní sklizeň silnější, než loňská, cena arašídů se drží stále nízko.

USA se potýká s více problémy. Loňská úroda byla méně kvalitní a letos tamní obchodníci čelí vývozním omezením na mezinárodní trh. Soustředí se proto na vysázení nových plodin a zaměří se především na kvalitní péči o surovinu.

Argentinská komora pro produkci arašídů (CAM) zhodnotila podmínky loňské sezóny jako velmi dobré, kvalita suroviny prý byla optimální. Při sklizni 351 214 hektarů se předpokládá celková produkce 884 708 tun arašídů v zrnu (1,263 milionu tun arašídů ve skořápce).

Po velmi špatné úrodě sezóny 2018/19 se letos Brazílie pyšní velkou a kvalitní sklizní, čímž se vedle Argentiny staví mezi nejjistější dodavatele arašídů na trhu. Od obou států se očekává stabilní kvalita suroviny.

 susene-ovoce-cz

Světová produkce sušeného ovoce; zdroj: Global Statistical Review

Datle
Opatření související s pandemií COVID-19 zasáhla pěstitele datlí už v době opylování, proto žádnou velkou ztrátu nečekáme. Díky úsilí farmářů a podpoře úřadů v této době zůstane letošní úroda datlí pandemií nedotčena. Sklizeň v následujícím roce bude pravděpodobně slabší, deficit však bude možné vyrovnat přenesením zásob ze sklizně v aktuální sezóně 2020/21.

 

Meruňky
Ačkoliv oficiální odhad produkce pro období 2020/2021 ještě nebyl zveřejněn, očekává se, že turecká sklizeň meruněk dosáhne přibližně 78 000 tun plodů. Ve srovnání s loňským rokem se jedná o 22% pokles produkce. Na vině jsou mrazy letošního dubna. Asociace vývozců v Egejském moři uvedla, že od 1. srpna 2019 do 20. června 2020 činil vývoz až 91 037 tun (237,5 milionů USD), což je o 3 % méně než ve stejném období předchozí sezóny. Celé sušené meruňky představovaly 85 % dodávek, zatímco průmyslové a řezané tvořily zbývajících 8 a 7 %.

 

Fíky
Podle průmyslových zdrojů se předpokládá, že produkce dosáhne přibližně 75 000 tun fíků, to znamená pokles o 15 % oproti loňskému roku. Turecké fíky se vyvezly v objemu 60 861 tun, což je o 18 % více než ve stejném období minulé sezóny. Celé sušené fíky představovaly 75 % vývozu, následovaly pasty (16 %), řezané sušené fíky (7 %) a další formy – šroty, pražené, atd. (2 %).

 

Švestky
V USA očekávají v sezóně 2020/21 menší úrodu švestek, která povede k mírně nedostatkovému zásobování a tlaku na zvyšování cen. Ovoce v sadech zraje do prvotřídní kvality, ale pandemie COVID-19 způsobila problémy s distribucí, zejména na exportních trzích.

V Chile předpokládají, že produkce v roce 2020 bude nejmenší za posledních 10 let, a to především kvůli nízkým teplotám, suchu a ztrátám surovin.

 

Rozinky
Rozinky si na trhu vedou už delší dobu dobře. Ceny jsou výhodné a stabilní, neočekáváme žádný dramatický skok. Nejvýraznějším vývozcem je momentálně Jižní Afrika. Díky silné úrodě, dobré kvalitě a relativně nízké ceně dokázali tamní producenti vytlačit z trhu konkurenci. Poznamenáno tím bylo například Turecko - turecké rozinky ztratily na trhu svou pevnou pozici, protože dodavatelé odmítli přistoupit na nižší ceny.

 oddělovač

V krátkosti jsme vám představili, jak bude vypadat sklizeň v letošní sezóně 2020/21. Co to znamená pro vás, jakožto koncové zákazníky? 


Ve Světě plodů kontrahujeme klíčové suroviny na rok dopředu. Kontraktem si zajístíme nejen množství suroviny, která by jinak nemusela být dostupná celý rok, ale také pevnou cenu, stálou kvalitu a dokonce čerstvost. Zaplacené zboží si po částech necháváme posílat během roku, takže kvalita ani ceny se u nás nijak výrazně měnit nebudou. Můžete se však těšit na křupavé americké mandle odrůdy Carmel, které se díky velké úrodě konečně dostanou i na evropský trh za velmi příjemnou cenu!

 

logo_small