Jak na klíčky a mikrobylinky

Jak na klíčky a mikrobylinky

 
Sklenice na klíčení patří mezi nejjednodušší způsoby, jak si doma snadno připravit malou zahrádku za několik dní. V skle lze pěstovat různá semínka zeleniny, luštěnin, obilí nebo mikrobylinek, semen řeřichy, brokolice, ředkve a rukoly. Pro správné klíčení musí být semínka neporušená, nepoškozená a neloupaná. 
 

Mikrogreens

Jak klíčit semínka ve sklenici

1. krok

Jako první se semínka vloží do sklenice, která se následně naplní do ¾ vodou a nechají se namáčet po dobu, která je uvedena na obalu daných semen. Po uplynutí doby namáčení se semínka propláchnou vodou a protřepou, aby odtekla nadbytečná voda. Takto připravená sklenice se vloží do stojanu do šikmé polohy dnem nahoru. Nejlepší je udržovat semínka v teplotě okolo 20 °C a mimo dosah přímého slunečního svitu.

2. krok

Následující dny by se semínka měla proplachovat 2x denně (ráno a večer). Vodu stačí tyto dny nalévat přes síťku, takže se nádoba nemusí vůbec otevírat. Pokud se všechny faktory (přísun vody, kyslíku, tepla a nižší přístup světla) dodržují, semínka jsou po naklíčení připravena ke sklizni, k následujícímu zpracování a konzumaci.

3. krok

Většina semen začne klíčit již druhý den a během 5-7 dnů je můžete sklízet. Skleněná nádoba se následně umyje a je připravena na další klíčení. TIP! Skladujte klíčky a naklíčené mikrobylinky v lednici, prodloužíte tak jejich trvanlivost. Nejlépe však chutnají čerstvé!
Homemade-Sprouts-Main

 
 
Co se v semínkách děje?
 

Ve chvíli, kdy se semínko proměňuje přes klíček na výhonek, se probouzí řada enzymů, která proměňuje zásobní škroby na cukry. Semínko je do slova a do písmene takovou časovanou bombou. Celá rostlinka se proměňuje na neuvěřitelnou zásobárnu plnou vitamínů, minerálů, bílkovin a enzymů. Podle druhu klíčků se samozřejmě liší i konkrétní složení vitamínů a minerálů, ale v základu jde hlavně o vitamíny skupiny B a C, minerály jako například vápník, hořčík, železo a fosfor, množství chlorofylu, který regeneruje a detoxikuje a v neposlední řadě aminokyseliny, které podporují imunitní systém a metabolismus.

 
Sklenici i semínka seženete u nás
 

Sklenice je vyrobená ze zdravotně nezávadného a bezpečného skla. Nádoba se uzavírá šroubovacím víčkem, které je opatřeno síťkou z nerezové oceli, která rostlinkám poskytuje dostatečný přísun kyslíku. Sklenice je posazená na kovovém stojanu, který ji drží v šikmé poloze, díky čemuž může na keramický podstavec odtéct veškerá přebytečná voda, která ze semen odkapává po jejich propláchnutí.

2183-3_sklenice-na-kliceni-1-image
Vzhled sklenice je velmi klasický a jednoduchý, nenaruší tedy styl žádné kuchyně!