Objednávky expedujeme, prodejny jsou zavřeny. Děkujeme, že jste s námi! Více o situaci zde.

Mandle

Co jste věděli / nevěděli o mandlích ...
 
Rozhodli jsme se, že se s vámi podělíme o tajemství našich mandlí. Začneme s tím, že si je postupně představíme ... Věděli jste, že se řadí do různých kategorií podle typu, odrůdy, třídy i velikosti?
 
 
 
Sladké a hořké mandle:
 
Hořké mandle se pěstují hlavně v severní Africe (Maroko, Alžírsko). Menší množství se vyrábí ve středomořském regionu. Ořechy jsou menší, mají sklon k prasknutí a mají větší kontaminaci (zbytky ulity, menší kameny) - vhodné na výrobu esencí a marcipánu. Stačí Vám jen pár, protože obsahují škodlivou látku amygdalin.
 
Sladké mandle jsou sladké, tvrdé, uvnitř bílé či krémové. Chutnají jemně a sladce. Dále se dělí na mandle s tvrdou a měkkou skořápkou:
 
Tvrdou skořápku mají většinou mandle ze Španělska či Portugalska. Například odrůda Marcona z Alicante, která má velký kulatý tvar, specifickou chuť a patří mezi nejkvalitnější odrůdy na světě. Známé jsou i Planeta, Desmayo a Fitas z Ibizi nebo ploché, měkké a šťavnaté mandle Valencia. Ve Francii takové mandle zvykli kdysi volat princezny.
 
Měkkou skořápku mají zase mandle California, například Nonpareil s velmi tenkým a bledým povrchem, asymetricky tvarované Carmel nebo dlouhé a ploché NE plus ultra.
 
 
 
Nevíte, které vyzkoušet dříve? Jsme rádi, že Vám můžeme nabídnout mandle odrůdy Nonpareil a Valencia.
 
nonpareil valencia
 
 
 
Mandle se dále třídí i podle typu zpracování, třídy a velikosti:
 
Podle typu zpracování mohou být mandle buď ve skořápce nebo bez, se slupkou nebo blanšírované (bez slupky), kousky, úlomky, rozdrcené nebo prášek (mouka).
 
Mandle VALENCIA RAW Exclusivka 1 image b a c d
 
 
Třída závisí na počtu škrábanců, úlomků, rozdrcených mandlí a zda je přítomna nějaká příměs. Každá třída má určité procenta, které nesmí překročit:
 
Fancy (nejkvalitnější)
Extra No. 1
No. 1 (Supreme)
Select sheller
Run Standard
Shell Run
No. 1 Whole and Broken
No. 1 Pieces
 
 
Máme mnoho možností jak se dá měřit velikost mandlí. Do tabulky jsme pro Vás vybrali ty nejpoužívanější a nejvhodnější. Samozřejmě, že kromě měrných jednotek se čísla mohou měnit i podle země, tak jsme se snažili vybrat zlatou střední cestu a ukázat co nejpřesněji hodnoty.
cz
* Oz je běžná měrná jednotka pro ořechy. Představuje množství mandlí (ks), které se vejdou do jedné unce. Jedna unce má 28,3495231 gramů.