Jak to bude s cenou ořechů

Nedávno se objevily novinky o možném zvýšení cen lískových ořechů. Zajímá Vás proč? Tak si o tom řekneme trochu víc.
 
"Současná situace s lískovými ořechy může způsobit problémy na globální úrovni," říká Stefano Materia z CMCC Foundation.
 
Podle různých dostupných zdrojů můžeme na jaře očekávat mrazy v oblasti Černého Moře, hlavně v Turecku a Gruzii. To může mít negativní vliv na úrodu lískových ořechů. Turecko je momentálně největším světovým producentem těchto ořechů. Pokud mráz opravdu přijde, může se úroda snížit až o 70%, což by způsobilo různé ekonomické problémy. Při malé úrodě by byli producenti nuceni zvýšit cenu a někteří odběratelé, kteří mají nastavenou maximální cenu by museli začít přemýšlet o jiných alternativách. Všichni už pracují na minimalizaci škod a odběratelé si dělají zásoby za výhodnější ceny. V našem okolí by mohla cena vzrůst až o 1 euro = 25kč, ale nic není jisté. V minulosti již nastaly podobné situace, ceny rostou individuálně. U nás se ale změn bát nemusíte, myslíme na Vás a tak jsme s našimi dodavateli uzavřeli kontrakt o fixní ceně na lísková jádra.
 
aturecko  azerbajdžan 
 
 
Ordu, Turecko
 
Kdo by řekl, že toto neznámé malé městečko je takové zajímavé. Až 1/3 z turecké produkce lískových ořechů pochází odtud. To znamená, že budou nejvíce ovlivněni jarním mrazem, nakolik se jejich ekonomika točí pouze kolem ořechů. Ordu už čelilo takové mrazivé výzvě v roce 2013 a 2014, když se jim úroda snížila o několik set tisíc tun. Ovlivnilo to Tureckou ekonomiku, ale i světovou. Například společnost Ferrero, která patří mezi největší odběratele lískových ořechů byla rovněž nucena zvýšit své ceny. Cena ořechů se zvedla o necelý trojnásobek, ze 6 na 17 dolarů. Farmáři v Ordu ztratili všechno no dokázali se postavit opět na nohy i přes konkurenci z Ázerbájdžánu či Gruzie.
 
Lokální farmáři říkají, že jsou zdravější než ostatní a radí, abyste snědli denně alespoň 10 kusů lískových ořechů, které Vám dají energii a bojují proti Alzheimer.