Objednávky expedujeme, prodejny jsou zavřeny. Děkujeme, že jste s námi! Více o situaci zde.

Amygdalin

Meruňkové jádra lidé většinou odhazují. A to je možná škoda. Obsahují totiž velmi zajímavou látku - takzvaný vitamín B17, který by mohl tělu pomáhat bojovat proti zhoubnému rakovinnému bujení.
 
Jádra obsahují:
 
Amygdalin je přírodní kyanogenní glykosid vyskytující se např. i v mandlích. Jeho jméno pochází z vědeckého rodového jména mandle obecné (Amygdalus). Nejvíce se vyskytuje v hořkých peckách mandlí, meruněk, jablek, švestek či třešní. Právě tato látka dodává peckám jejich hořkou chuť. Amygdalin je nositelem hořké chuti, kvůli které jsou jádra (nebo olej z nich) využíván k aromatizaci potravin. Vysoká toxicita této látky však znamená značné riziko.
 
 
Dávkování:
 
Známe dva druhy meruňkových jader - hořké a sladké. Na základě zjištěných skutečností se dospělým lidem doporučuje, aby za den zkonzumovali maximálně 2 hořké meruňková jádra. Děti, těhotné a kojící ženy by měly konzumaci těchto hořkých meruňkových jader zcela vyhnout.
 
Naopak lidé, kteří chtějí sladké jadérka jíst jako prevenci, by měli denně sníst přibližně 5-10 jadérek. Tento počet se může individuálně lišit nakolik obsahují kyanid, což je jed a je velmi těžké odhadnout, kolik se ho v organismu uvolní. Jadérka by měly konzumovat spolu se sušenými meruňkami, papája nebo ananasem, protože enzymy obsažené v tomto ovoci pozitivně ovlivňují účinek amygdalinu a také zpříjemňují chuť jadérek.
 
 
Máme i dva typy mandlí. Hořké mandle obsahují okolo 5% amygdalinu, takže větší počet hořkých mandlí (více než 3-5 jader) může způsobit problémy. Samozřejmě to může být ovlivněno mnoha faktory a počet se může individuálně lišit. Hořké mandle se používají například v olejích a extraktech.
 
U nás se ale nemusíte bát, naše mandle jsou sladké (pouze 0,1% amygdalinu) a tak nemusíte počítat.
 
 
Regulace:
 
Za účelem ochrany zdraví se stanovují předpisy o aromatech mezní hodnoty v marcipánu, kompotech a lihovinách. Na druhé straně se účinky amygdalinu využívají k léčení - je součástí prostředků proti dráždivému kašli (např. Solutan) a prostředků používaných při nevolnostech, je zkoušen jako prevence vzniku nádorů.
 
Podle evropské komise a regulací číslo 2017/12372 a 1881/2006 je maximální povolený obsah amygdalinu v surovině 20 mg / kg. A právě kvůli Vašemu bezpečí jsme byli nuceni vyřadit z našeho sortimentu hořké meruňková jádra, které tento limit překračovaly.