Co se v článku dozvíte?
Quinoa má dlouhou tradici a zářnou budoucnost
Quinoa neboli merlík chilský je prastará plodina, která se v Jižní Americe pěstuje už po tisíciletí a nyní začíná být v kurzu i u nás. Podobně jako pohanka nebo amarant se řadí mezi tzv. pseudoobiloviny, což ale neznamená, že by za běžnými obilovinami jakkoliv pokulhávala. Právě naopak – její nutriční vlastnosti jí dávají pořádný náskok a právem ji pasují do role (super)potraviny budoucnosti. Ale o tom potom.
Z celé rostliny, která dorůstá výšky až 2 metrů, se k jídlu využívají hlavně semena. Nejčastěji mají bílou barvu, ale k dostání je i quinoa červená a černá.
Vypěstovat merlík se přitom zdá být poměrně snadné – nerozhodí ho kyselost půdy, občasné sucho, vysoké teploty ani mírné mrazíky. Vlivem rostoucí poptávky se proto o produkci quinoy snaží i země mimo hornatou oblast And. V České republice však tyto pokusy zatím zůstávají v plenkách, a tak asi ještě chvíli potrvá, než quinou hrdě označíme za lokální potravinu.
Vše ale nasvědčuje tomu, že po ní bude čím dál větší sháňka. Nutriční výjimečnosti quinoy si totiž všímá i OSN nebo NASA – ta ji dokonce zkoumá jako plodinu, která má potenciál udržet kosmonauty naživu i během opravdu dlouhých vesmírných letů.
Proč quinou zařadit do jídelníčku?
Ódy na quinou, které znějí z úst výživářů, neberou konce. Tak si to shrňme: kromě toho, že je quinoa přirozeně bezlepková, má i nízký glykemický index. To z ní dělá spolehlivého parťáka pro celiaky i diabetiky a taky nepostradatelnou součást redukční diety.
Vedle štědré porce vlákniny, kterou od zdravých příloh tak nějak očekáváme, navíc vyniká vysokou koncentrací kvalitních bílkovin. Obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin, což se v rostlinné stravě jen tak nevidí. Quinoa je díky tomu svatým grálem všech zodpovědných veganů a vegetariánů, kteří chtějí svému tělu dopřát všechny potřebné živiny.
Co ale zaručeně ocení i všežravci, je obsah prospěšných omega 3 mastných kyselin a pestré palety vitamínů a minerálů včetně často deficitního železa, hořčíku a kyseliny listové.
Příprava quinoy není žádný oříšek
Quinoa má neutrální chuť s nevtíravým oříškovým nádechem, která jí otevírá dveře do sladké i slané kuchyně. Základní recept na její přípravu je podobný jako u rýže: quinou stačí propláchnout horkou vodou (pro eliminaci případné hořkosti) a uvařit do měkka ve dvojnásobném množství vody. Trvá to asi 15 minut. Pro použití do salátů můžete quinou po uvaření ochutit oblíbeným kořením nebo ji rovnou uvařit ve vývaru.
TIP: Pokud z quinoy připravujete sladkou kaši (alternativu klasické ovesné kaše), vařte ji o něco déle.
Quinou uvařenou al dente pak použijte jako přílohu, základ „rizota“ či zavářku do polévky. Skvěle poslouží i při zahušťování karbanátků nebo jako náplň do plněných paprik či zapečených cuket a dýní. Stejně tak ji můžete přidat do těsta na sušenky nebo ji zakomponovat do nepečených dezertů.
TIP: Quinoa je ideální surovinou pro obohacení salátů. Vyzkoušejte náš oblíbený recept!
Tak hurá na to! Zásobte se touhle vesmírnou baštou a pusťte se do přípravy pokrmů, které nepřipouštějí kompromisy mezi chutí a ultimátní výživností.