Co se v článku dozvíte?
Strava lidí v době kamenné
Jaká byla? Sestávala z toho, co ulovili nebo sebrali. Vzhledem k tomu, že nepěstovali obilí, neměli mouku, tedy ani žádné pečivo. Základ jídelníčku tvořily sezónní plodiny, mezi něž patřily různé bobule, ořechy, med divokých včel, vejce a samozřejmě maso ulovené zvěře. Pokud žili v blízkosti řek nebo moře, svůj jídelníček obohatili i o ryby a další mořské živočichy. Ti, kteří pobývali blízko lesa, se zase soustředili na lov lesní zvěře a sběr hub. Paleo dieta je tedy způsob stravování, který se složením jídelníčku snaží přiblížit této době.
Filozofie paleo diety
Paleo dieta znamená návrat k přírodnímu způsobu stravy, jehož základ tvoří průmyslově nezpracované potraviny – kvalitní maso, sezónní druhy ovoce a zeleniny, ořechy, semínka nebo vejce. Tato strava eliminuje ty potraviny, které zpomalují náš metabolismus a mají negativní vliv na hladinu cukru v krvi. V počátku stravování můžeme pociťovat nedostatek sacharidů, na jejichž přísun je naše tělo zvyklé. Sacharidy lze doplnit ovocem s vyšším obsahem cukrů. Není třeba se však bát. Vzhledem k tomu, že tělu dodáme vyšší množství proteinů, chuť na sladké brzy zmizí.
Co jíst při paleo dietě?
Zdá se vám, že bez lepku a mléka se při paleo dietě budete muset omezovat? Mezi vhodné potraviny při tomto způsobu stravování patří víc věcí, než by se mohlo na první pohled zdát. Jaké jsou tedy vhodné potraviny? Stravování stojí na přísunu zdravých tuků a bílkovin. Hlavním zdrojem bílkovin je při paleo dietě maso a vejce, zařadit můžete i mořské plody. Maso si vybírejte libové a z ekologických chovů. Dostojíte tak myšlence paleo stravování – jíst co nejčistší suroviny z přírody.
Zdravé tuky je nejlepší doplňovat z ořechů a semínek. Vhodné jsou všechny přírodní neupravované ořechy, záleží čistě na vašich preferencích. Třeba takové mandle mají nasládlou chuť, a tak můžou pomoci zahnat chuť na sladké. Dýňová a slunečnicová semínka zase dodají křupavost do vašeho oblíbeného salátu.
Pokud byste se nemohli rozhodnout, který ořech bude ten pravý, nebo jste měli zrovna chuť na všechno, vyzkoušejte náš Paleo MYX. Je plný neupravovaných ořechů a výrazných chutí. Je vhodný nejen pro zastánce paleo stravování, ale i pro všechny, kdo s rádi pochutnají na kvalitních křupavých ořeších. MYX obsahuje vlašské ořechy, mandle, kokos, meruňková jádra, lískáče a obří pekany! Mňam.
Vlákninu a vitamíny při paleo stravě hravě získáte z ovoce a zeleniny. Opět dbejte na původ surovin a snažte se jíst sezónní potraviny.
A jak vařit? Používejte kvalitní kokosový, avokádový nebo olivový olej, vepřové sádlo nebo přepuštěné máslo. Vyhněte se zbytečnému smažení, raději připravujte zeleninu v páře. Koření a bylinek se nebojte, dodají jídlu výraznější chuť. Díky tomu, že nebudete používat ani přesolené potraviny plné dochucovadel, se nemusíte bát ani soli. Jak ale platí vždy – všeho s mírou.

Nevhodné potraviny
S filosofií paleo diety se neslučují všechny suroviny, které nebyly pravěkým lidem běžně dostupné. Jedná se především o průmyslově zpracované potraviny a veškeré produkty klasického konzumního stylu stravování. Takovéto potraviny jsou většinou plné aditiv, ať už se jedná o umělé přidávání rafinovaného cukru, soli nebo stabilizátorů a emulgátorů. Tyto produkty není vhodné ve velké míře jíst, ani pokud paleo dietu nedodržujete. Daleko lepší je zahnat chuť třeba nesířeným sušeným ovocem!
Výrazným zásahem do jídelníčku většiny společnosti je vynechání mléka a mléčných výrobků. Zapomeňte na tvaroh, jogurty nebo třeba smetanu. Využít místo živočišného můžete třeba jakékoliv ořechové mléko. Nevíte jak na to? Poradíme, jak si doma připravit jemné mandlové mléko.
Vynechat ze svého jídelníčku při této dietě budete muset i veškeré obiloviny. Ty se totiž začaly ve velkém zpracovávat až s příchodem zemědělství, které rozhodně nepatřilo do života lovců a sběračů. Nevhodné jsou výrobky z pšeničné, kukuřičné, žitné nebo pohankové mouky, tedy veškeré běžně prodávané pečivo, ale třeba i ovesné vločky nebo tortilly.
Možná vás to překvapí, ale součástí paleo diety nejsou ani luštěniny. Ty sice obsahují poměrně velké množství bílkovin, oproti jiným rostlinným produktům, a jsou tak oblíbenou surovinou veganů a vegetariánů, do paleo diety však ze stejného důvodu jako obiloviny nepatří. Stejně tak se při paleo dietě nevyužívají slunečnicový, řepkový nebo sojový olej.
Zároveň tímto stravováním výrazně omezíte cukry ve vašem jídelníčku a své místo budou muset opustit i potraviny, do kterých je cukr ve velkém přidáván – šťávy, nízkoprocentní ovocné nápoje, sušenky a další pochutiny nebo třeba zmrzliny. Pokud budete mít v létě chuť na něco sladkého, není nic snadnějšího než si připravit osvěžující dřeň z čerstvého ovoce, kterou stačí rozmixovat a následně zamrazit.

Potraviny na pomezí
Stejně jako u jiných typů selektivního stravování nejde u naprosto všech surovin striktně říct, zda jsou vhodné, nebo nikoliv. A názory se rozcházejí. Někteří lidé tak do paleo diety zařazují v malém množství i potraviny, které by jiní zastánci na svůj talíř nikdy nedali. Mezi tyto sporné suroviny patří třeba škrobová zelenina, jako jsou brambory, batáty nebo maniok. Rýži nebo suroviny běžně využívané podobně jako obiloviny – quinou či pohanku, si někteří také občas zařadí do svého jídelníčku. Ve výsledku tedy vždy záleží na vašem rozhodnutí.
Výhody paleo stravy
Je to způsob stravování, který je pro náš organismus velmi blízký a přirozený. Tato strava vyhovovala pravěkým lidem a stejně tak vyhovuje člověku dnes. Trávicí systém se nezměnil a naopak fyzická aktivita, kterou denně průměrný člověk vykonává, se snížila.
V případě, že chcete shodit nějaké to kilo, nabízí tato strava dlouhodobý hubnoucí efekt. Potraviny, ze kterých si připravujete pokrmy, jsou kvalitní a tělu dodáte dostatek potřebných bílkovin, minerálů a vitamínů. Naopak vynecháte všechny potraviny, které váš trávicí systém zatěžují. Nebudete se navíc zatěžovat prázdnými kaloriemi a dráždit tělo potenciálně alergenními aditivy. Vynecháním lepku a laktózy také odlehčíte trávicímu systému.
Nevýhody paleo stravy
Zpočátku může tělo postrádat sacharidy. To lze vyřešit zařazením většího množství ovoce. Problém by mohli mít lidé, kteří nejsou zastánci konzumace masa, neboť jim budou chybět kvalitní bílkoviny – ty většinou vegetariáni a vegani doplňují z rostlinných zdrojů, které jsou v paleo dietě zapovězené. V neposlední řadě se jedná o dosti velkou změnu stravovacích návyků, která by pro někoho mohla být velmi náročná. Pomoci může postupný přechod z původního jídelníčku.

Tipy na recepty pro každý den
Vynechání mléka a mouky může být ze začátku velmi obtížné. Brzy ale zjistíte, že se v dnešní době dají obě potraviny velmi snadno nahradit. Ať už se rozhodnete pro ořechová mléka nebo sáhnete po ořechové mouce, můžete si v lehce obměněné podobě dopřát oblíbená jídla i při paleo dietě.
Na snídani si můžete připravit třeba chia pudink s ovocem. Pokud budete potřebovat více energie, zvolte míchaná vajíčka se slaninou a k tomu čerstvou zeleninu. Stejně dobře vám během dopoledne doplní palivo přírodní oříšky a semínka nebo superpotraviny.
Na oběd se většinou porce skládá z kvalitního masa a zeleniny. Skvělým oživením jsou pyré s bylinkami, nakládaná nebo kvašená zelenina a pro naše končiny i trošku exotické mořské plody. Maso by však nemělo tvořit převážnou část vašeho jídelníčku, lidé v době kamenné ho také neměli denně.
Zeleninové omáčky a dipy budou skvěle fungovat i k večeři. A pokud byste přeci jen čas od času zatoužili po „pečivu“, můžete sáhnout po mandlové nebo kokosové mouce, doplnit ji oblíbenými semínky, vajíčkem a troškou ghí a rozmixovat. Vzniklé těsto pak stačí upéct a paleo pečivo je na světě! Na takovéto domácí krekry pak stačí namazat celerový salát nebo tatarák z lilku, dozdobit bylinkami a výživná večeře je na světě!

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob stravování, vždy dbejte na vyváženost a své zdravotní limity. Jídelníček přizpůsobte aktivitám během dne a také alergiím a intolerancím, na které trpíte. A pokud chcete razantně změnit svůj jídelníček, doporučujeme se poradit s nutričním specialistou.